Ketvirtoji Mėsinės galvijininkystės paroda 2019 rugsėjo 13-14 d. vyko Algirdiškyje, Panevėžio rajone. Ją organizavo Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) ir LR Žemės ūkio rūmai (LR ŽŪR). Parodą atidarė naujasis žemės ūkio ministras Andrius Palionis, Panevėžio meras Povilas Žagunis, LMGAGA prezidentas Vygantas Šližys bei LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas, Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Aurimas Gaidžiūnas bei įvairių kitų organizacijų atstovai.
Parodos ateitimi neabejoja
Naujasis žemės ūkio ministras A.Palionis pabrėžė, kad gyvulininkystė Lietuvoje yra prioritetinė žemės ūkio šaka ir ateityje tokia išliks: „Gyvulininkystė labai svarbi Lietuvos ekonomikai, eksporto sektoriui. Paroda labai svarbi jums stiprinant savo ūkius, ji padės jums tobulėti“.
Zur.lt paklaustas ministras sakė, kad neigti tokios parodos naudą gali tik šioje srityje nenusimanantys žmonės.
„Kažkam nepatinka, kad rengiame tokias parodas? Galiu tik patikinti, kad parodos organizatoriams ŽŪM padėjo ir ateityje padės tiek morališkai, tiek finansiškai, o kritikams patariu pirmiausia apsilankyti šioje parodoje ir pabendrauti su mėsinių galvijų augintojais. Aš šios parodos nauda ir ateitimi neabejoju“, – sakė A.Palionis.
Parodos dalyvius sveikino ir jos organizatoriams – LMGAGA ir LR ŽŪR sveikinimą ir padėką raštu perdavė Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis. O Seimo narys A.Gaidžiūnas organizatoriams dėkojo Seimo KRK pirmininko A.Stančiko vardu bei įteikė padėkas.
Geros perspektyvos
LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas sakė, kad paroda – gera proga pademonstruoti, ką mėsinių galvijų augintojams jau pavyko pasiekti ir pasimokyti, ką galima būtų pasiekti: „Mėsinė galvijininkystė Lietuvoje pirmuosius žingsnius žengė 1995 – aisiais. Pirmiesiems buvo itin sunku, padėkokime jiems. Dabar jau akivaizdu, kad šios žemės ūkio šakos perspektyvos yra labai geros. Tai galimybė sukurti didesnę pridedamąją vertę. Tačiau laukia ir daug iššūkių, susijusių su klimato kaita, su mus pasiekiančiomis mums naujomis galvijų ligomis, galų gale, daug lems ar sugebėsime užsibrėžtus tikslus siekti vieningai“, – sakė A.Baravykas.
LR ŽŪR vicepirmininkas padėkojo organizacijoms, prisidėjusioms rengiant šią parodą tiek žiniomis, tiek finansiškai.
LR ŽŪR padėkos įteiktos Panevėžio r. merui G.Žaguniui, UAB „Panevėžio veislininkystė“, UAB „Baltic Agro“, UAB „Panevėžio agrochemija“, LŽŪKT, UAB „Dalaudas ir Co“, UAB „Litamilk“, UAB „Naftrus“, UAB „Margučiai“, UAB „Agrilita“, UAB „VetMarket“, UAB „Rubera“, UAV „Virgilita“, UAB „Agronoja“, MB „Vivospektras“, UAB „Delaval“, UAB „Baltic Vianco“, UAB „ Walf sistem“, UAB „Biržų žemtiekimas“ ir UAB „SV technika“.
Be kita ko A.Baravykas informavo apie neseniai įvykusį LR ŽŪR vadovų susitikimą su LR Prezidentu Gitanu Nausėda: „Prezidentas išgirdo mūsų argumentus, manau, kad valstybė skubotų sprendimų dėl mokesčių ūkininkams nepriims“.
Planuose – parodos tobulinimas
Pasak LMGAGA prezidento Vyganto Šližio, mėsine galvijininkyste santykinai daugiau domisi jauni ūkininkai.
„Mėsinė galvijininkystė reikalauja ypač daug žinių. Ir ši paroda yra viena iš tų vietų, kur galima naujų žinių įgyti ne tik iš geriausių mūsų, bet ir kaimyninių šalių mėsinės gyvulininkystės specialistų“, – sakė V.Šližys.
Pasak LMGAGA prezidento, parodoje buvo eksponuojami 8 pagrindinių Lietuvoje auginamų mėsinių veislių galvijai – angusai, limuzinai, šarolė, aubrakai, hailendai, galovėjai, herefordai ir simentaliai. O iš viso – 42 galvijai iš 14 ūkių. LMGAGA savo nariams sudarė labai geras galimybes dalyvauti parodoje – kompensavo transporto išlaidas, numatė galvijų draudimą.
Šių metų specializuotos mėsinių galvijų parodos programoje buvo numatyti keturi mėsinių galvijų augintojams svarbūs seminarai. Pavyzdžiui, Estijos ekspertas-konsultantas Targo Pikmetsas parengė dėmesio susilaukusį seminarą apie tai, kaip reikėtų paruošti buliukus parodai. Tikriausiai seminaro tema ne atsitiktinė?
„Planuojame keisti tokių parodų galvijų demonstravimą. Jis bus toks, koks būna Vakarų Europos šalyse, t.y. galvijai bus demonstruojami ne tik garduose, jie bus vedžiojami. Nesudėtinga, tačiau reikia pasiruošti tiek augintojams, tiek parengti galvijus, kad jie nesibaidytų. Manau, kad pokyčius pradėsime jau kitoje parodoje“, – sakė V.Šližys.
Beje, pirmuosius minėtų pakeitimų žingsnius pastebėjome jau šioje parodoje – gyvulininkystės specialistė Vilma Živatkauskienė ne tik seminaruose, bet ir konkrečiais darbais demonstravo naują ir būsimą mėsinių galvijų parodos veidą – parodos teritorijoje vedžiojo buliuką. Šį kartą toks vedžiojimas daugiausia džiaugsmo teikė parodą užplūdusiems vaikams.
Galimybė tobulėti
Šis seminaras buvo naudingas ir LMGAGA tarybos nariui, Ignalinos rajone mėsinius galvijus auginančiam Robertui Amšiejui. Jis parodoje be kita ko dalyvavo ir kaip vienas iš parodos lankytojų maitintojų – čia buvo pardavinėjamos iš jo auginamų angusų mėsos pagamintos dešrelės ir kiti greitai gaminami patiekalai. Tai – vienas iš ūkio produkcijos realizavimo būdų. O kada dalyvausite parodoje?
„Jau turiu ką parodyti, tikiuosi, kad dalyvausiu jau kitoje parodoje. Galiu patikinti, kad paroda yra man, galvijų augintojui, labai reikalinga, nes čia sužinau naujų dalykų, juk skiriasi šėrimo technologijos, skirtingi ir rezultatai, taigi visada yra ko pasimokyti“, – sakė R.Amšiejus.
Aktualus Vilmos Kemešytės ir Vido Tolevičiaus seminaras „Žoliniai pašarai pelningam mėsinės galvijininkystės ūkiui. Raciono sudarymo principai, pašarų tyrimų svarba. Koks turėtų būti geras pašaras“.
Čekijos mėsinių galvijų asociacijos prezidentas bei Angusų asociacijos valdybos narys Miroslavas Vrablikas parengė seminarą tema „Galvijų elgesio ypatumai ir saugus elgesys su gyvūnais“.
Ingrida Kuprevičiūtė ir Vilma Živatkauskienė užbaigė keturių seminarų ciklą tema „Žole mitusių gyvulių mėsos ypatumai“.
Vertino eksterjerą
Minėtas ekspertas – konsultantas iš Estijos Targo Pikmetsas bei LMGAGA vertintojai Vigilijus Jukna, Česlovas Jukna, Andrius Turskis, Vytas Gudaitis ir Mindaugas Tamoševičius vertino buliukų ir telyčių eksterjerą.
Parodoje sutikti prof. Č.Jukna ir jo sūnus prof. V.Jukna pasidalijo galvijų eksterjero vertinimo niuansais. Ar vertinant galvijų eksterjerą visada sutampa nuomonės?
„Vertiname atsakingai, kita vertus ir negali būti neobjektyvus – vertiname taip, kaip suprantame, tačiau juk vertintojai ir parenkami ne atsitiktiniai žmonės, o tos srities specialistai. Todėl parodose nebūna atvejų, kad nuomonės kardinaliai išsiskirtų“, – sakė V.Jukna.
„Tačiau būna atvejų, kai diskutuojame. Todėl ir sudaroma komisija, atskiriami kraštutiniai vertinimai“, – papildė Č.Jukna.
Palyginkite parodas kitose šalyse – ar mes, lietuviai, turime vertų dėmesio galvijų, kuriuos galėtume vežti ir į tarptautines parodas?
„Tikrai yra tokių bandų. Daugėja ūkininkų, kurie supranta veislininkystės naudą. Prie tokių ūkių jau yra ir eilių, norinčių pirkti galvijus, o kiti tuo tarpu dejuoja, kad galvijus sunku parduoti“, – sakė Č.Jukna.
Parodos kulminacija – galvijų aukcionas, kurį vedė svečias iš Latvijos Artis Liepins.
Parodą rėmė – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija