Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) nariai neseniai buvo susirinkę LR ŽŪR ir svarstė savo galimybes steigti žemės ūkio kooperatyvą, kuris jungtų ūkininkus, auginančius mėsinius galvijus. Procesas pajudėjo. Šį savaitgalį veislinių galvijų parodoje ūkininkai tęs diskusijas apie kooperatyvo steigimo galimybes, tarsis dėl įstatų.
Kalbiname LMGAGA direktorių Mindaugą KINDERĮ.
Kodėl prireikė tokio kooperatyvo?
Pagrindinis tikslas – siekti didesnių pajamų ūkininkams. Be to, dalyvaujantieji kooperatyve sutaupytų ir laiko – ūkininkai galėtų daugiau laiko skirti galvijus auginti, o pardavimais rūpintųsi šios srities profesionalai. Kooperavimosi idėja sklandė jau senokai, tačiau vis pritrūkdavo iniciatyvos, todėl LMGAGA taryba ir nusprendė padėti.
Kokia LMGAGA pagalba?
Tiesiog paraginti, šviesti ir motyvuoti asociacijos narius kooperuotis, parodyti kooperacijos privalumus. Be to, norime įkurti ne bet kokį, o efektyviai veikiantį kooperatyvą. Tai nelengvas procesas, mes žengiame dar tik pirmuosius žingsnius. Pradžia sunki, bet taip ir turi būti.
Įsteigti kooperatyvą – geras darbas, tačiau tikriausiai turite ir tolimesnį tikslą?
Taip, galutinis ar tolimesnis tikslas – apjungti kuo didesnę dalį auginančių mėsinius galvijus. Tik tokiu atveju galėtume daryti įtaką rinkai. Vienas ar keli nedideli kooperatyvai tokios įtakos negalėtų padaryti. Reikia, kad pirkėjams galėtume pasiūlyti daug mėsinių galvijų. Galvijų augintojai patiria problemų, kokios kamuoja ir pieno gamintojus – rinkoje yra keli stambūs mėsos supirkėjai, kurie diktuoja galvijų supirkimo sąlygas. Lietuvoje mėsinių galvijų supirkimo kaina vidutiniškai yra apie 20 proc. mažesnė nei vidutinė ES ir viena mažiausių ES rinkoje.
Subūrę daugiau ūkininkų į kooperatyvus galėtumėte sėkmingiau derėtis su galvijų supirkėjais?
Ir derėtis, ir galėtume pasiūlyti daugiau galvijų, o tai irgi lemia supirkimo kainą. Be to, svarbu pasiūlyti ne tik daug galvijų, bet ir išlaikyti kokybę. Šia prasme labai pagelbėtų asociacija.
Supirkėjai tikriausiai nelabai suinteresuoti tokiais ūkininkų norais?
Atsispirti supirkėjų viliojimams bus viena mūsų problemų. Apie šį pavojų svarstėme. Diskusijose buvo pasiūlymų kooperatyvo įstatuose numatyti reikalavimą kooperatyvo nariui daryti daugiau nei 50 proc. apyvartos su kooperatyvu. Toks reikalavimas ar įsipareigojimas, manau, yra logiškas – jeigu būdami kooperatyvo nariais galvijus parduotume ir konkurentams, tai neišsilaikytume. Kitas niuansas – neketiname veltis į konkurenciją vidaus rinkoje – sieksime ieškoti rinkų kitose šalyse ir pradėsime nuo gyvų gyvulių pardavimo. Tačiau tai kol kas tik mintys. Konkreti veikla parodys, kur mums sukti yra naudingiau. Viskas mūsų rankose.
Kalbate apie mėsinių galvijų pardavimą ar ir nors dalinį perdirbimą bei produkcijos pardavimą?
Tikrai neatmetame mėsos perdirbimo, bet jau tolimesnėje ateityje.
Kai kurie LMGAGA nariai jau buvo susibūrę į kooperatyvus? Pavyzdžiui, veikia ŽŪK „Sartų lankų jautiena“ ir kiti. Ar nekils konkurencija tarp savų?
Ne, tikrai nekils. Gal net atvirkščiai – padėsime vieni kitiems. Esame per maži konkuruoti. Visi turime bendrą tikslą. Kuo daugiau kooperatyvų veiks, tuo bus geriau. Jeigu pavyks įsivažiuoti taip, kaip tikimės, tai gal net reikės kooperatyvą suskirstyti pagal regionus ar kitaip, kad sutaupytume lėšų logistikai.
Kokie artimiausi veiksmai?
Manau, kad greitai susiformuos kooperatyvo steigiamoji grupė. Kita diskusija įvyks jau šį savaitgalį. Kalbėsime ne tik apie tikslus, bet ir konkrečiau – apie kuriamo kooperatyvo įstatus.