Šilalės rajone Laukuvos seniūnijoje Juodainių kaime gyvenantis jaunasis ūkininkas Mindaugas Stankus, vos sulaukęs 21-erių metų, pateikė paraišką pasinaudoti ES parama jaunojo ūkininko įsikūrimui.
„Jei pavyks gauti paramą, planuoju pirkti traktorių ir vystyti pienininkystės ūkį. Planuoju auginti holšteinų veislės karves. Noriu turėti savo ūkį ir būti tikras šeimininkas, o ne tarnauti kitiems. Čia imu pavyzdį iš savo tėvų, kurie ūkininkauja nuo 2004 m. Šeimoje mes esame keturi vaikai, ir nors dvi seserys dabar gyvena Anglijoje, tačiau jos taip pat planuoja grįžti namo, nes su užsienio šalimi niekas nesieja – neturime ten nei giminių, nei šeimos“, – dalinasi planais Mindaugas.
„Mindaugą pagavau besidarbuojantį kaimyniniame Rietavo savivaldybėje Tverų seniūnijoje Skaborų kaime ūkininkaujančios Valerijos Stancelienės ūkyje. Šiuo metu Mindaugas mokosi ūkininkavimo praktikos, nes nuo 2020 metų ketina savarankiškai pradėti ūkininkauti savo įsigytame 18 hektarų plote. Tai jaunas, geranoriškas ir žingeidus žmogus, kuris žavi savo darbštumu ir tikėjimu ūkininkavimo perspektyva. Mindaugas yra dažnas Žemės ūkio rūmų organizuojamų mokymų ir seminarų lankytojas, nes supranta, kad žinios ir patirtis – būtinos ūkininkavime“, – kalba LR ŽŪR savivaldos organizatorė Birutė Dromantienė.
***
Apie pieninių Holšteinų veislę
Holšteinų veislė yra populiariausia pieninė veislė pasaulyje. Pasaulyje holšteinų populiacijai yra priskiriama apie 200 milijonų holšteinų. Lietuvoje holšteinų veislė taip pat yra labai populiari. Holšteinai yra skirstomi į dvi grupes – juodmargius ir žalmargius. Lietuvoje iš juodmargių holšteinų populiacijos apie 23,9 proc. gyvulių turi net 93,75 proc. holšteinų kraujo laipsnį, o 17,5 proc. gyvulių turi mažiau kaip 23,9 proc. kraujo laipsnį, tačiau net 30,6 proc. gyvulių turi daugiau kaip 87,5 proc. holšteinų kraujo laipsnį. Žalmargių holšteinų statistika šiek tiek skiriasi. Didžioji žalmargių gyvulių populiacijos dalis Lietuvoje turi 87,5 proc. holšteinų kraujo.
Lietuvoje pirmieji holšteinų buliai buvo atvežti vietiniams juodmargiams gyvuliams pagerinti, siekiant padidinti jų produktyvumą 1972-1979 metais. Holšteinų veislė yra produktyviausia, labiausiai pažengusi ir efektyvi pieninė veislė. Lietuvos ūkiuose jau yra patvirtintas faktas, kad holšteinų veislės pieninė banda yra efektyvi.
Amerikoje holšteinų karvei Daisy net yra pastatytas paminklas. 1936 m. karvė Daisy davė 17,4 t. pieno, o riebalai siekė net 3,63 proc. Šiandien tokiais skaičiais nieko jau nenustebinsime, nes holšteinų karvių vidutinis primilžis yra kur kas didesnis, kas tik patvirtina faktą, kad holšteinų veislė vis tobulėja. Pati produktyviausia 2017 m. holšteinų karvė Selz Pralle Aftershock 3918 (Viskonsinas, JAV) per metus davė 35 tūkst. kg. pieno, tai yra apie 97 kg. pieno per dieną.
Dar vienas faktas, liudijantis, kad holšteinų veislė yra labiausiai vertinama ir paplitusi – kai 2017 m. aukcione 3 mėn. telyčaitė Lighting Ridge-CMD Jedi Gigi-Imp-ET buvo parduota už 251 000 JAV dolerių rekordinę sumą.
Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.