Nauji AKM židiniai kiaulių laikymo vietose

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad šią savaitę užfiksuoti du afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai Molėtų ir Marijampolės rajonuose. Šiemet kiaulių laikymo vietose Lietuvoje iš viso užregistruoti 47 AKM atvejai.

AKM nustatytas Molėtų r. sav. Giedraičių sen. Šaltupio k. esančiame ūkyje, kuriame buvo laikomos 204 kiaulės. Kiaulių laikytojas informavo Molėtų VMVT apie 8 penimų kiaulių gaišimą. Įtarus, kad nugaišusios kiaulės galėjo būti užsikrėtusios AKM, gaišenų mėginiai buvo pristatyti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą (NMVRVI) tyrimams atlikti. Atlikus tyrimus AKM pasitvirtino. Likusios ūkyje kiaulės nugaišintos ir saugiai sunaikintos, vykdomi ūkio dezinfekavimo darbai.

AKM patvirtintas ir Marijampolės sav. Marijampolės sen. Patašinės k. ūkyje, kur savo reikmėms buvo laikomos 4 kiaulės. Įgyvendinant nustatytą tvarką, laikytojui paskerdus kiaulę skerdenos mėginiai buvo pristatyti į NMVRVI, kur ir buvo patvirtintas AKM. Ūkyje laikytos kiaulės nugaišintos, skerdenos ir gaišenos saugiai sunaikintos.

Lietuvos laukinėje faunoje šią savaitę AKM buvo nustatytas 30 nugaišusių ir 3 sumedžiotiems šernams. Nuo šių metų pradžios laukinėje faunoje AKM patvirtintas 1174 vietose 2690 šernų (2419 nugaišusių ir 271 sumedžiotam).

2018 m. rugpjūčio 18–23 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute AKM nustatytas šernams:

Akmenės r. sav. Papilės sen. – 8 gaišenoms,

Anykščių r. sav. Debeikių sen. – 1 gaišenai,

Joniškio r. sav. Skaistgirio sen. – 5 gaišenoms,

Kaišiadorių r. sav. Kruonio sen. – 1 gaišenai,

Mažeikių r. sav. Reivyčių sen. – 1 gaišenai,

Pakruojo r. sav. Klovainių sen. – 1 sumedžiotam,

Prienų r. sav. Ūtos sen. – 1 sumedžiotam,

Šiaulių r. sav. Gruzdžių sen., Kuršėnų kaimiškoje sen., Kužių sen., Raudėnų sen., Šakynos sen., Šiaulių kaimiškoje sen. – 12 gaišenų,

Trakų r. sav. Trakų sen. – 1 gaišenai,

Utenos r. sav. Daugailių sen. – 1 sumedžiotam,

Varėnos r. sav. Varėnos sen. – 1 gaišenai.

VMVT informacija