Neaiškumas dėl Brexit krečia Europą

2016 m. liepos 15 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Tarptautinio skyriaus vedėja Vaida Leščauskaitė dalyvavo neeiliniame Copa-Cogeca organizacijos prezidiume, skirtame aptarti Europos žemės ūkio situaciją po Didžiosios Britanijos žmonių sprendimo palikti ES. Jungtinės Karalystės organizacijos – Copa-Cogeca narės išsakė savo apgailestavimą dėl tokio referendumo baigties. „Mes raginome savo narius balsuoti už pasilikimą ES, tačiau dabar privalome gerbti piliečių nuomonę, nors ir labai vertiname bendradarbiavimą su Copa-Cogeca“ – posėdyje kalbėjo sutrikę britai.

Toks rinkėjų sprendimas įnešė daug sumaišties ne tik į pačios Jungtinės Karalystės – kur tik praėjusią savaitę buvo sudarytas naujas ministrų kabinetas – politiką, neaiškumas dėl Brexit derybų pradžios ir Britanijos išėjimo pasekmių sukrėtė ir Briuselį. Copa-Cogeca nariai diskutavo apie įvairias galimybes – Lenkijos organizacijos ragino naudotis šiuo sukrėtimu ir įnešti į ES struktūras bei europinio lygmens organizacijas daugiau demokratijos, labiau atsižvelgti į šalių – narių interesus, kad Britanijos pavyzdžiu nepasektų kitos šalys. „Senųjų“ ES narių organizacijos – priešingai, ragino kurti tvirtesnę sąjungą ir gilinti integraciją. Buvo pasiūlyta, kad nauja BŽŪP reforma turėtų vykti ne 2020 m., prasidedant naujam finansiniam periodui, bet 2022, praėjus keliems metams po Jungtinės Karalystės pasitraukimo.

Britanijai traukiantis iš ES neaišku ir dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės sutarties (TTIP) likimo. Britanijai pasitraukus, sumažėja ir JAV interesas Europoje, o Vokietijoje parama TTIP nuo 55 proc. 2014 m. krito iki 17 proc. šiuo metu. Greičiausiai derybos bent kol kas bus įšaldytos, tačiau tolimesnis vis prasčiau vertinamos sutarties likimas – miglotas.

ŽŪR informacija