Nukentėjo Slovėnijos ūkis – projekto R4D dalyvis

Slovėnijos pareigūnai praėjusios savaitės potvynius pavadino didžiausia stichine nelaime per tris dešimtmečius. Pasak pareigūnų, potvyniai paveikė du trečdalius Alpių valstybės teritorijos, o žala gali siekti milijardus eurų.

Dėl smarkių liūčių iš krantų išsiliejo upės, jos užtvindė namus ir laukus, sugadino tiltus ir kelius, atkirto ištisus kaimus ir paliko tūkstančius žmonių be elektros ir vandens.

Didžiausia žala padaryta kelių ir energetikos infrastruktūrai ir žinoma, kad Slovėnijai reikės ES paramos atstatymui.

„Viena labiausiai nukentėjusių vietovių – Škofja Loka: nuošliaužos, sugriuvę namai, daugybė kaimų vis dar atskirti nuo pasaulio, keli žuvę žmonės (tarp jų du turistai iš Olandijos (tėvas ir sūnus), sugriuvę ir sugriauti tiltai, suardyti keliai, daug kaimų be elektros, vandens, ryšio priemonių. Vanduo nuplovė medinį tiltą – Škofja Lokos simbolį. Liko tik koplyčia, esanti uolos viduryje Sorės upėje. Su didele atjauta pranešu, kad siaubingą žalą patyrė Nados ir Martin Jamšek šeimos ūkis, kuris yra vienas iš projekto R4D pilotinių ūkių. Ūkyje vanduo nuplovė veršelius, o karvės pačios nuplaukė į saugesnę vietą. Ūkininkai vis dar ieško telyčių. Vanduo nunešė visus pašarus, įrankius, techniką, užliejo 5 automobilius, visiškai suniokojo gyvenamojo namo pirmąjį aukštą“, – liūdną žinią praneša Liublianos universiteto profesorė Marija Klopčič.

Nors dar prieš mėnesį dviejų Lietuvos pieno ūkių šeimininkai – kretingiškis Jurgis Karazinas ir Vilkaviškio krašto ūkininkas Vilmantas Navickas, lankėsi Slovėnijoje, o šiandien tik gali užjausti Slovėnijos ūkininkus ir solidarizuojantis su kitų šalių partneriais reiškiant palaikymą ir paramą.

Priminsime, kad Žemės ūkio rūmai yra „HORIZON 2020” projekto „R4D“ – „Atsparumas pienininkystei” partneriai. Projekto tikslas – padėti tvariai ūkininkauti pieno ūkiuose. Projekto pagalba diskutuojant su ūkininkais, žemdirbių savivaldos organizacijų lyderiais, konsultantais, tyrėjais ir mokslininkais net iš 15 šalių: Lietuvos, Prancūzijos, Danijos, Liuksemburgo, Vengrijos, Jungtinės Karalystės, Belgijos, Ispanijos, Italijos, Suomijos, Lenkijos, Airijos, Vokietijos, Slovėnijos, Nyderlandų, siekiama panaikinti atskirtį tarp mokslo ir ūkininkų visoje Europoje.