Pamokanti „BIO LEUA“ patirtis

LR ŽŪR nuotoliniu būdu pakvietė susipažinti ir  papildyti savo žinių bagažą gerąja veikiančių kooperatyvų patirtimi ir savo veiklą pristatyti Kaune įsikūrusią, tačiau narius iš įvairių šalies rajonų vienijančią žemės ūkio kooperatinę bendrovę „BIO LEUA“.  

Kooperatyvo direktorius Nikolajus DUBNIKOVAS pristatė kooperatyvo veiklą ir atsakė į interesantų klausimus.

Nuo grūdų eksporto – iki asortimento įvairovės

LR ŽŪR priklausančios Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) narių iniciatyva (7 ūkininkai ir LEŪA) 2018- aisiais įkurta žemės ūkio kooperatinė bendrovė „BIO LEUA“ šiuo metu vienija 26 tikruosius narius ir dar apie 15 kandidatų– ekologinių žemės ūkio produktų augintojų ir gamintojų. Jie užsiima ne tik augalininkyste, bet augina mėsinius bei pieninius galvijus, avis ir kt.

„Į kooperatinę bendrovę priimame ūkininkus, kurie gali tiekti vartotojų naudojimui tinkantį galutinį produktą. Tiesa, išimtis – auginantiems grūdus“, – pabrėžė N.Dubnikovas.

Beje, grūdų augintojai kol kas sukuria net apie 90 proc. visų kooperatyvo pajamų. Daugiausia grūdų eksportuojama į Vokietiją ir Austriją. 2020 – aisiais eksportuota per 7300 t ekologinių grūdų, o vidaus rinkoje kooperatinė bendrovė pardavė apie 400 t grūdų.

Tačiau kooperatinė bendrovė planuoja plėstis ir kitomis kryptimis. Kodėl?

„Analizė rodo, kad nors ekologinių grūdų paklausa didėja, tačiau pasaulinėje rinkoje ekologinių grūdų užauginama kasmet vis daugiau ir planuojama auginti dar daugiau. Pavyzdžiui, Danija kardinaliai pasuko nuo chemizuoto ūkininkavimo į ekologinį“, – sakė N.Dubnikovas.

Be to, Europos grūdų rinkoje stiprėja Ukrainos pozicijos, todėl konkurencija stiprėja ir lietuviams ūkininkams užsiimti grūdų eksportu bus vis sunkiau. Išeitis – daugiau grūdų sunaudoti Lietuvoje gyvulininkystės sektoriuje.

Todėl 2020 – aisiais LEŪA ir „BIO LEUA“ pradėjo įgyvendinti trumposios maisto grandinės projektą – Kaune atidarė vertingo maisto namus „Rupūs miltai“, kurioje vartotojai gali įsigyti ekologiškos, šviežios ir patikimai pagamintos produkcijos. Tačiau, pasak N.Dubnikovo, šį gerą žingsnį galima pavadinti  kooperatinės bendrovės „žaidimu“, patirties įgijimu, nes tikslai yra gerokai didesni.

 

„Siekiame vartotojus aprūpinti iš ekologinių grūdų pagamintais duonos gaminiais, miltais, mėsos ir pieno produktais. Tačiau orientuosimės ne tik į mažmeninę prekybą“, – atskleidė planus N.Dubnikovas.

Tikslas – viešojo maitinimo sistema

BIO LEUA planuose – maisto produktų tiekimas ugdymo ir švietimo įstaigoms –  vaikų darželiams, mokykloms, o vėliau – ligoninėms,  kariuomenei bei viešbučiams ir restoranams.

„Pradedame nuo Žemės ūkio ministerijos programos vaikus darželiuose maitinti ekologiškais produktais. Jau paskelbti keli šaukimai, vaikų darželiai gauna valstybės paramą – vienam vaikui skiriama 20 EUR per mėnesį, jeigu viešojo maitinimo įstaiga daugiau kaip 60 proc. maisto paruošia iš ekologiškų produktų“, – patirtį pristato N.Dubnikovas.

Šiuo metu „BIO LEUA“ savo narių produktus tiekia Biržų, Panevėžio, Ukmergės, Kauno rajonų bei kol kas tik vienam Vilniaus miesto vaikų darželiui.

„Skelbiami nauji šaukimai ir tikimės, kad šioje programoje dalyvaus apie 300 vaikų darželių. Prisidės ir maitinimas pradinių klasių moksleiviams“, – sakė N.Dubnikovas.

Tačiau tokiose ir panašaus pobūdžio programose N.Dubnikovo nuomone sugebės dalyvauti tik kooperuoti ūkininkai.

„Stambių 1-2 tūkst. ha ar net stambesnių ūkių savininkai klysta manydami, kad galėtų savarankiškai tiekti produktus. Nesugebės! Koks stambus bebūtum, vartotojų lūkesčių nepateisinsi. Vartotojams reikia, kad produkciją tiektum nuolat ir pastoviai, plataus asortimento, patikimumo, kokybės. Viename ūkyje visų produktų negali užauginti“, – aiškino N.Dubnikovas.

Išgyvenimo sąlyga – kooperavimasis

Renginio dalyviai teiravosi, kaip pavyksta suderinti skirtingų pagal ūkininkavimo plotą ir ūkininkavimo šakas kooperatinės bendrovės narių interesus?

„Tai – iššūkis. Interesus nelengva suderinti ir nuo to priklauso kooperatyvo sėkmė. Tai lemia ne tik kooperatyvo vadovybės pastangos, bet daugiau priklauso nuo kooperatyvo narių sąmoningumo. Mus jungtis į „BIO LEUA“ paskatino ne siekis tik kuo daugiau grūdų parduoti, bet ir supratimas, kad turime kurti produktų didesnę pridėtinę vertę, kad tai ateities perspektyva. Ir tai pasiekti galime tik susikooperavę“, – sakė N.Dubnikovas.