Pieno gamintojai išsirinko valdžią

Gegužės 23 d. ŽŪR narė Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) surengė ataskaitinį organizacijos susirinkimą, priėmė naujus įstatus, išsirinko naują tarybą, o ši pirmą kartą išrinko ir organizacijos prezidentą. Smulkieji pieno gamintojai tikėjosi, kad asociacija jiems garantuos vietas taryboje, tačiau viltys neišsipildė. Kaip ir prieš tris savaites pieno gamintojai nepasižymėjo aktyvumu – iš 379 narių susirinkime dalyvavo 99. Tačiau šį kartą kvorumo nereikėjo.

Smulkiesiems vietos neliko

Po užtrukusio pasitarimo su bendraminčiais LPGA pirmininkas Jonas Vilionis be užuolankų susirinkimui pasiūlė tris pirmininkaujančiuosius. Kaip sakoma, kažkas juk turi aukotis. Šalia savęs pasiūlė uteniškį ūkininką, kooperatyvo „Pienas LT“  narį Arūną Kudrevičių bei Griškabūdžio ŽŪB vadovą ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentą Petrą Puskunigį. Pasiūlymui nepritarė smulkieji pieno gamintojai. Alytaus rajone ekologinį pieno gamybos ūkį turinti Laima Skripciūnienė šovė tiesiu taikymu: „Kaip čia yra? Paraginote būti vieningais, o prie stalo nepasodinate nė vieno smulkiojo pieno gamintojo? Apie tokį smulkiųjų pieno gamintojų ignoravimą turime pasikalbėti rimtai“.

J.Vilionis pažadėjo alytiškei leisti pasisakyti, bet vėliau, o į tribūną apšildyti kaistantį susirinkimą buvo pakviestas pieno perdirbėjų atstovas – pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vykdantysis direktorius Egidijus Simonis.

Teisinosi dėl supirkimo kainų

Nelengva buvo E.Simoniui atlaikyti mažomis supirkimo kainomis prie prarajos pastatytų pieno gamintojų priekaištus. Daugiausia priekaištų turėjo būtent smulkieji pieno gamintojai.

„Pieno centrui“ priklausančios įmonės tiesiogiai superka 60 proc. jiems būtino pieno, o 30 proc. perka per tarpininkus, taigi už pastarųjų nustatytas supirkimo kainas aš negaliu atsakyti“, – teisinosi E.Simonis.

„Kodėl kainos skirtingos, jeigu visų supirktą pieną pilate į tą patį pienovežį?“, – piktai klausė varėniškis Juozas.

„Galit atvykti į perdirbimo įmones ir pamatysite kiek lieka prastos kokybės pieno po bandymų pieną išvalyti baktofugomis“, – atrėžė E.Simonis.

Tiesa, E.Simonis šį kartą netikino, kad toks pienas nenaudojamas gaminti produktus. Tačiau diskutuojant dėl supirkimo kainų būta ir šviesesnių ženklų. Susirinkimo išvakarėse Jungtinėje Karalystėje kooperatyvas „Arla Foods“ paskelbė, kad birželio mėnesį ketina didinti pieno supirkimo kainas. Tokią viltį Lietuvos pieno gamintojams suteikė ir E.Simonis, pridūręs, kad ši žiema perdirbėjams buvo nuostolinga.

„Dabar padėtis rinkose stabilizavosi, gal supirkimo kaina net šiek tiek padidės“, – sunkiai, tarsi per prievartą, ištarė E.Simonis.

Prarado smulkiųjų pasitikėjimą

Kaip jau rašėme prieš tris savaites, kai kurie smulkieji pieno gamintojai puoselėjo viltis, kad LPGA iš esmės pakeis tarybą, į ją įsileis ir smulkiuosius pieno gamintojus. Su tokiomis viltimis į susirinkimą atvyko ir Alytaus rajone su vyru Artūru ūkininkaujanti Audronė Miškinienė. Aktyvioji ūkininkė siūlė, kad LPGA taryboje 50 proc. vietų būtų skirta smulkiųjų ūkių savininkams, kurių Lietuvoje yra daugiausia. Pasak ūkininkės, tik tokiu atveju LPGA susigrąžintų smulkiųjų pieno gamintojų pasitikėjimą. Tokių vilčių teikė ir LPGS tarybos narės Danutės Adamonienės palinkėjimas dirbti vieningai.

„LPGA Taryba dėl įvairių priežasčių yra praretėjusi iki 12 narių, tai aš ir siūlau palikti tuos pačius, o jūs galėsite pasiūlyti ir daugiau“, – pasiūlė J.Vilionis ir sukėlė smulkiųjų pieno gamintojų pasipiktinimą.

ŽŪK „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Naglis Narauskas bandė raminti susirinkusiųjų aistras: „Bet kuris galime siūlyti kitus kandidatus, o į tarybą išrinksime daugiausia balsų surinkusius 18 narių“.

LPGA susirinkimo nariai  į tarybą pasiūlė 24 narius. Kokie rezultatai? Iš J.Vilionio pasiūlyto dvyliktuko į naująją LPGA tarybą pateko vienuolika. Nebuvo smulkiųjų pieno gamintojų ir tarp naujai išrinktų tarybos narių.

„Įstatuose nenumatyta kiek vietų skirti stambiesiems, o kiek – smulkiesiems – už ką balsuojama, tie ir išrenkami“, – aiškino LPGA prezidentu išrinktas J.Vilionis.

LPGA vadovas, žinoma, teisus, tačiau teisi ir smulkiųjų pieno gamintojų atstovė A.Miškinienė, pasakiusi, kad LPGA prarado smulkiųjų pieno gamintojų pasitikėjimą.

LPGA tarybos nariai:

Albinas Šneideris, Vilkaviškio r.

Vytautas Stankevičius, Biržų r.

Egidijus Gečas, Šilalės r.

Jonas Vilionis, Prienų r.

Alvydas Miliūnas, Šakių r.

Danutė Adamonienė, Kupiškio r.

Arūnas Kudrevičius, Utenos r.

Petras Puskunigis, Šakių r.

Andrejus Štombergas, Jonavos r.

Albinas Jusas, Kaišiadorių

Naglis Narauskas, Lazdijų r.

Albertas Brazas, Kelmės r.

Egidijus Šileika, Radviliškio r.

Juratė Dovydėnienė, Kupiškio r.

Nijolė Barkauskienė, Anykščių r.

Jonas Kuzminskas, Plungės r.

Tomas Raudonis, Šilalės r.

Arūnas Grubliauskas, Šiaulių r.