Projektas „Auginu Lietuvai“: lazdijiečiai džiaugiasi net šešiais šiltnamiais

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) ir Lietuvos savivaldybių asociacijos inicijuotas projektas „Auginu Lietuvai“, skirtas valstybės 100 – mečiui paminėti, pasiekė dosniausią Lietuvoje Lazdijų rajoną. Dosniausią todėl, kad Lazdijų rajono savivaldybė be menkiausių abejonių parėmė projektą „Auginu Lietuvai“ ir jauniesiems rajono gyventojams padovanojo net šešis šiltnamius, o prie šios dovanos prisidėjo ir Lietuvos žvėrelių augintojų asociacija.

Investicija į savo kraštą

Lazdijų r. Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyrius projekto „Auginu Lietuvai“ organizatorius ir rėmėjus pasitiko jauniausiųjų lazdijiečių dainomis bei šokiais ir pavaišino pirmaisiais dovanotame šiltnamyje užaugintais agurkėliais.

„Nors šio projekto idėja kilo pagrindinei Lietuvos žemdirbių organizacijai, tačiau mes primygtinai nesiekiame, kad jaunieji lazdijiečiai ateityje būtinai taptų ūkininkais. Svarbiausia, kad per ryšį su žeme jie taptų gerais valstybės piliečiais“, – linkėjo ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis.

Pasak Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Gintauto Salatkos, ŽŪR idėja sužavėjo Lazdijų rajono savivaldybės vadovus: „Projekto organizatoriai mūsų prašė tik prisidėti, paaukoti lėšų nors vienam šiltnamiui, tačiau mes patys nusprendėme paremti dosniau. Juk tai – investicija į savo krašto ateitį“.

„Jau prieš trejus metus mums kilo noras įsigyti šiltnamį. Mes labai praktiškai juo naudojamės – prie darbų jame labai noriai prisideda visi vaikučiai. Ir tai ne smulkmena. Auklėti vaikučius mums patikintys tėvai būtent mus renkasi todėl, kad rūpinamės ne tik sveiku maistu, bet ir ugdymo naujovėms “, – patikino ikimokyklinio ugdymo skyriaus pavaduotoja ugdymui Rosvita Rupšienė.

Viena iš naujovių – Veisiejuose įdiegta elektroninio dienyno sistema, todėl tėvai bet kuriuo metu prisijungę prie sistemos gali pamatyti ką tuo metu veikia jų vaikučiai.

[Best_Wordpress_Gallery id=”305″ gal_title=”2018_06_19_1″]

Lengvatos maitinimui

Lazdijų r. Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriui dovanotame šiltnamyje subręs ne tik tradicinės daržovės, bet ir spanguolės!

„Vaikai žino, kad vitaminai yra „jėga“! Juk taip, vaikai?“, – klausė skyriaus pavaduotoja ikimokykliniam ugdymui Rima Kliučinskienė.

„Taip!“, – atsakė choru dešimtys balselių.

„Daržoves auginti šįmet pradėjome ankstyvą pavasarį ant „žaliųjų palangių“, o po to persikėlėme į dovanotą šiltnamį. Ačiū konkurso organizatoriams ir rėmėjams“, – dėkojo R.Kliučinskienė.

„Šiuos šiltnamius ikimokyklinio ugdymo įstaigoigos panaudos vaikučių žinioms ir patirčiai gilinti. Miestuose gyvenantys žmonės vis mažiau žino apie tai, kaip užauginami kai kurie maisto produktai. Padėtis pasikeis, jeigu ir toliau plėtosime tokio pobūdžio projektus“, – sakė G.Salatka.

Svarbus niuansas – visose Lazdijų rajone veikiančiose ikimokyklinio ugdymo įstaigose rajono savivaldybė suteikia lengvatą – už vaikučių maitinimą reikia mokėti tik 70 proc. panaudotų lėšų.

„Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms teikiame ir daugiau paramos. Pirmiausia apšiltinome pastatus. Buvo apmaudu, kai tiek daug lėšų tiesiog „išeidavo“ per langus ir sienas. Dalyvavome įvairiuose projektuose ir pasiekėme tikslą – visos ikimokyklinio ugdymo įstaigos renovuotos, tiek išorė, tiek pastatų vidus, įsigijome naujus kompiuterius ir kitas inovatyvias priemones“, – sakė G.Salatka.

[Best_Wordpress_Gallery id=”306″ gal_title=”2018_06_19_2″]

Prioritetas „Auginu Lietuvai“

Lazdijų mokykloje – darželyje „Kregždutė“ šiuo metu auklėjami 268 ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokiniai. Dovanotas šiltnamis bus naudojamas kaip itin veiksminga edukacinė priemonė.

„Darželis veikia jau 30 metų, išleido 25 pradinukų laidas. Malonu, kad ryšys su vaikais nenutrūksta –buvę auklėtiniai į savo šventes dažnai pasikviečia savo pirmąsias auklėtojas“, – pasakojo „Kregždutės“ direktorė Danutė Matulevičienė.

Šiltnamio dovanojimo šventėje dalyvavo ir Lazdijų savivaldybės meras Artūras Margelis. Lazdijiečiai sakė, kad mero įtaka dalyvauti šiame projekte buvo išskirtinė.

„Kai gavome ŽŪR pasiūlymą, neabejojau nė sekundės, nes jis visiškai atitiko mūsų prioritetus. Svarstėme ne apie finansines galimybes, bet apie tai, kiek šiltnamių reikia mūsų rajono ikimokyklinėms įstaigoms“, – sakė A.Margelis.

Pasak ŽŪR direktoriaus S.Dimaičio, projektas „Auginu Lietuvai“ yra tarsi dvipusis judėjimas – projekto organizatoriai ir rėmėjai jauniausiems šalies piliečiams dovanoja šiltnamius, o šie savo tėviškei atsilygins ateityje, kai sukaups daugiau žinių bei patirties.

[Best_Wordpress_Gallery id=”307″ gal_title=”2018_06_19_3″]

Pagarba savo valstybei

Lazdijų mokykloje – darželyje „Vyturėlis“ šiuo metu neįprastai tylu. Trumpų atostogų metas. Tačiau erdviame šiltnamyje jau auga tradicinės daržovės ir… moliūgai.

„Kai manęs klausia apie rajono perspektyvas, aš patariu pasižvalgyti, kaip sutvarkytos švietimo įstaigos, ikimokyklinio ugdymo skyriai, vaikų darželiai. Nerašyta taisyklė – mes pirmenybę skiriame švietimo reikalams. Visos mūsų rajone veikiančios švietimo įstaigos jau yra renovuotos, daug lėšų skiriame šiuolaikinėms technologijoms. Garantuoju, kad tokios investicijos atsipirks su kaupu“, – sakė Lazdijų savivaldybės meras A.Margelis.

ŽŪR direktorius S.Dimaitis pastebėjo, kad Lazdijuose plazda gerokai daugiau vėliavų nei kituose šalies miestuose. Tai ne smulkmena. Ir prie ikimokyklinio ugdymo įstaigų matome po tris vėliavas: Lietuvos valstybės vėliava, Lietuvos valstybės istorinė (herbinė) vėliava ir vėliava su istoriniu Lazdijų herbu.

„Nuo tokių dalykų prasideda pagarba savo valstybe“, – paaiškino A.Margelis.

[Best_Wordpress_Gallery id=”308″ gal_title=”2018_06_20_4″]

Pasiruošimas savarankiškam gyvenimui

Lazdijų rajone Staidarų bei Bajoriškių kaimuose veikiančio socialinės globos centro „Židinys“ dviem padaliniams vadovauja Egidijus Aleksonis. Vyras! Retas atvejis, tačiau ne atsitiktinis.

„Įprasta, kad globos namuose dirbtų moterys. Pasitarę su vaikų auklėjimo specialistais nutarėme pasielgti kitaip – socialiniais darbuotojais čia dirba tiek vyrai, tiek moterys“, – sakė A.Margelis.

Savivaldybės nupirktuose ir pagal panaudą naudojamuose dviejuose namuose šiuo metu gyvena 19 valstybės globojamų vaikų.

[Best_Wordpress_Gallery id=”309″ gal_title=”2018_06_19_6″]

„Pirmajame name gyvena šiek tiek vyresni vaikai. Tai bendruomeniniai namai, todėl vaikai patys pasigamina maistą. Taip jie ruošiasi savarankiškam gyvenimui. Iš mūsų jie išeina turėdami svarbiausius savarankiško gyvenimo pagrindus, todėl projekto dovanoti du šiltnamiai mums yra labai svarbi parama“, – sakė E.Aleksonis.

[Best_Wordpress_Gallery id=”311″ gal_title=”2018_06_19_5″]