Seminaras vynuogių gerbėjams

Rugsėjo 14 d. Vynuogininkų asociacijos pirmininkas Steponas Puipa sulaukė didžiulio susidomėjimo iš vynuogių gerbėjų Lietuvoje, mat į jo ūkyje organizuotą seminarą – lauko dieną sugužėjo nemažas smalsuolių būrys iš Kauno, Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Elektrėnų rajonų.

„Nėra įdomesnių seminarų už tuos, kuriuos veda lektoriai – praktikai. Taip ir šįkart, seminarą – lauko dieną vedė pats Vynuogininkų asociacijos pirmininkas S.Puipa. Renginio dalyviams buvo pristatytos vynuogių veislės, jų auginimo ypatumai, skoninės savybės.  Dalyviai gėrėjosi šiųmečiu vynuogių gausumu ir galimybe paragauti visų čia auginamų vynuogių veislių. Geromis skoninėmis savybėmis  pasižymėjo lietuviškos ankstyvosios vynuogės  „Liepsna“, kurių uogos ryškiai raudonos spalvos, o skonis primena ananasą. Renginio dalyviai liko sužavėti ir vynuogių veisle „Palanga“, primenančia žemuogių skonį ir tinkama pavėsinių apželdinimui. Ankstyvoji veislė „Varduva“ pasižymi muskato aromatu, jos uogos – žaliai gelsvos spalvos, veislė tinka auginti kambaryje“, – sako viena iš renginio organizatorių – ŽŪR Savivaldos organizatorė Trakų r. Janina Mandeikienė.

Ūkininkas Steponas Puipa vynuoges auginti pradėjo dar 1983 m., todėl yra sukaupęs nemažai patirties ir pažymėjo, kad vynuogių auginimas yra viena iš verslo šakų, kai tenka ūkininkauti nederlingose žemėse.

Vynuogininkystė Lietuvoje buvo žinoma jau nuo seno. Vynmedis – nuostabiausias gamtos kūrinys tarp visų augalų, tačiau tai šilumą mėgstantis augalas ir jo plitimą šiauresniuose rajonuose riboja vegetacijos periodo metu šilumos trūkumas arba nepalankios žiemojimo sąlygos, nežiūrint to, jau nuo senų laikų entuziastai augino vynuoges ir Lietuvoje.

Lietuvoje rašytiniuose šaltiniuose vynuoges pirmasis paminėjo Emanuelis Žiliberas „Lietuvos floroje” (1781-1782 m). Vilniaus universitete jis dėstė gamtos mokslus. Šiuo laikotarpiu jo iniciatyva buvo įkurtas Vilniaus universiteto botanikos sodas, kuriame šalia kitų retesnių augalų buvo auginama ir keletas vynuogių, kaip vaizdinė priemonė universiteto studentams. XVIII – XIX a. vynuogės buvo auginamos dvaruose. Profesorius Adomas Hrebnickis savo žmonos dvarininkaitės žemėje 1890-1891 m. įveisė sodą, kuris dabar dar žinomas kaip “Rojaus” sodas. Vienuolynuose buvo auginamos vynuogės, iš kurių buvo daromas bažnytinis vynas.