Šilalės rajono ūkininkų kelionė po Mažąją Lietuvą

Šilalės rajono ūkininkai praėjusį savaitgalį  leidosi į edukacinę kelionę po Šilutės rajoną. Įspūdžiai prasidėjo Šilutėje – Hugo Šojaus dvare, kuris įsikūręs pačiame miesto centre, kuriame anksčiau buvo Šilo karčema. Hugo Šojus buvo vokiečių ir Šilutės krašto kultūros ir visuomenės veikėjas, Šilutės miesto mecenatas, Mažosios Lietuvos lietuvių tautosakos rinkėjas ir leidėjas bei pirmojo muziejaus Klaipėdos krašte įkūrėjas.

Aplankė ūkininkai ir Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčią. Bažnyčios bokšto aukštis siekia 50 m, o bokšto laikrodis – didžiausias Lietuvoje: jo ciferblato skersmuo 2,5 m, didžioji rodyklė 1,10 m, mažoji – 0,80 m ilgio.

Po to Šilalės rajono ūkininkai aplankė kitą Lietuvos unikalią vietą – Ventės ornitologijos stotį, kuri įsikūrusi Ventės rage – nedideliame pusiasalyje rytinėje Kuršių marių pakrantėje. Pro Ventės Ragą praeina didysis paukščių migracijos kelias. Kai kada per vieną dieną čia praskrenda 100 – 200 tūkst. paukščių, kurie grįžta ar išskrenda su jaunikliais į šiltuosius kraštus. Ventės ragas – ideali geografinė vieta paukščiams gaudyti ir žieduoti. Žieduojant paukščius, galima nustatyti, kur jie žiemoja, kiek metų gyvena, kokiu greičiu ir kur skrenda, gauti svarbių žinių apie atskirų paukščių rūšių gausumo pokyčius, jų populiacijų struktūrą ir būklę. Dėl to šis paukščių tyrimo metodas ir šiais laikais lieka pats populiariausias. Dabar kasmet pasaulyje apžieduojama per 6 mln. paukščių (vien Europoje – apie 4 mln.).

Susitiko ūkininkai ir su gerai lietuviams pažystamu farmacininku ir žolininku Virgilijumi Skirkevičiumi, kuris papasakojo visiems seniai žinomą tiesą, jog kiekvienam žmogui būtina  vidinė ramybė ir tinkama mityba. Žolininkas papasakojo kaip iš vietinių augalų pasiruošti arbatų, atskleidė augalų galimybes žmogaus organizmui ir jų gydomąsias savybes.

Po kultūrinės – pažintinės programos ūkininkai susirinko Mažių kaime, jaunųjų ūkininkų Almos ir Tomo Kazlauskų ūkyje. Dar tik 5 metus ūkininkaujanti jauna, aukštuosius išsilavinimus turinti šeima, valdo 700 ha ūkį. Derlingose Šilutės krašto žemėse grūdinių kultūrų jaunieji ūkininkai sėja apie 400 ha. Taip pat ūkininkai melžia  apie 90 karvių, o iš viso jų bandoje – per 300 galvijų. Kol nukritusios pieno kainos, ūkininkai didelę dalį pieno sugirdo veršeliams, tuo siekdami užsiauginti stiprių telyčaičių bei atnaujinti melžiamų karvių bandą.

Pilni įspūdžių ir su puikia nuotaika bei dalindamiesi mintimis apie išvyką Šilalės rajono ūkininkai laimingi grįžo namo ir jau vėl planuoja ateities išvykas, kurios ne tik praplečia akiratį, bet ir suteikia profesinių žinių ir patirčių.

ŽŪR Savivaldos organizatorės Šilalės rajone Staselės Erciuvienės informacija