Sodininkams metai pateikė naujų išbandymų

Soduose jau skinami vasariniai obuoliai. Jų skonio vartotojai pasiilgo, už pirmuosius sezono vaisius yra pasirengę plačiau atverti piniginę. Tačiau žvelgdami į užmegztą derlių verslinių sodų šeimininkai nesidžiaugia. Kodėl? – atskleidžia Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadovė Vitalija Kuliešienė.

Rudeninių, žieminių veislių obuoliai dar auga, sodų derlius į modernius, reguliuojamo mikroklimato sandėlius bus suvežtas rugsėjo pabaigoje. Situacija ūkiuose skiriasi, tačiau sodininkai optimizmu netrykšta – prognozuojamas apie 30-40 proc. mažesnis už vidutinį derlius. Tai lemia visa puokštė sodams nepalankių aplinkybių: nemalonių staigmenų pateikusi praėjusi žiema, šaltas pavasaris, sausa ir kaitri vasara.

Dėl nepalankių žiemojimo sąlygų dalis vaismedžių žuvo. Tai išryškėjo ne iš karto. Medžiai pavasarį išsprogo, žydėjo ir netgi užmezgė vaisius, o vasaros vidury – nudžiūvo. Sodininkai įtarė pavojingą ligą – bakterinę degligę. Tačiau Vokietijoje atlikti laboratoriniai tyrimai užkrato versiją paneigė. Mokslininkų aiškinimu, obelys neišgyveno dėl pašalimo. Žiemą sniegas iškrito ant neužšalusios žemės: vaismedžių šaknys dar vegetavo, o antžeminėje dalyje spaudė šaltis. Labiausiai nukentėjo naujosios veislės. Senosios veislės, ypač sėklinės obelys atsparesnės, daugelį metų prisitaikiusios prie permainingų žiemojimo sąlygų. Vienur kitur versliniuose soduose dar yra išlikusių tokių obelų kvartalų. Tačiau tai jau praeitis. Aukštaūgiams vaismedžiams reikia daugiau priežiūros, gerokai atsilieka nuo šiuolaikinio verslinės sodininkystės lygio galimybėmis efektyviai išnaudoti ploto vienetą: hektare sodinti 300 ar 1000 obelaičių. O senosios mūsų veislės, įskiepytos į žemaūgį ar pusiau žemaūgį poskiepį, jau nėra tokios ištvermingos ir atsparios.

Šaltas ir vėjuotas pavasaris taip pat nebuvo palankus sodų žydėjimui. Žydėjimo periodas tęsėsi beveik mėnesį. Nors iš žiedų gausos atrodė, gal galima tikėtis ne prastesnio nei praėjusiais metais derliaus, tačiau daug žiedų liko neapdulkinti, vaisių neužmezgė.

Vasaros kaitra sodams buvo dar vienas išmėginimas. Dėl karščių, drėgmės trūkumo dar neužaugę rudeninių veislių obuoliukai pradėjo kristi masiškai.

Vartotojams labiausiai rūpi kainos. Be abejonės, naujojo derliaus obuoliai bus brangesni. Prie to prisidės ne tik menkesnis derlius, bet ir sodininkų augančios gamybos sąnaudos. Tačiau dabar kainas prognozuoti šiek tiek per anksti. Joms kaip visada turi įtakos ir lenkiška produkcija. Kaimyninėje šalyje vietomis sodams pakenkė kruša, šalčiai ar ligos, tačiau pagrindiniame Lenkijos sodininkystės centre didesnių nuostolių išvengta. Obuolių kainos priklausys nuo to, kaip sėkmingai lenkams pavyks parduoti vaisius eksportui Europoje, Rusijoje.

Tuo tarpu Lietuvos sodininkai priversti pripažinti, kad jų veikla vis labiau yra rizikinga. Didžiausias iššūkis yra klimato kaita. Pernai sodai užderėjo neblogai, o prieš tai treji metai iš eilės buvo nepalankūs. Liūdnas mintis apie šios žemės ūkio šakos ateitį taip pat skatina augančios gamybos sąnaudos, dėl ko vis sunkiau sudurti galus, užtikrinti pragyvenimą iki naujo derliaus. Šiuo metu veiklai koją kiša suvaržymai dėl Covid-19 pandemijos, darbo jėgos trūkumas bei pabrangimas.

Į verslinius sodus investuotos milžiniškos lėšos, sukurtos didelės bazės. Pakeisti specifinės žemės ūkio veiklos pobūdį būtų ypač sudėtinga. Todėl sodininkai stengiasi nenuleisti rankų, viltingai žvelgia į Vyriausybės nuostatą sudaryti palankesnes sąlygas sodininkystei, gerinti vartotojų aprūpinimą lietuviška produkcija.

Sodininkai tikisi, kad Vyriausybė ir Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atsižvelgs į nepalankias šių metų sąlygas. Nuogąstaujama, kad derlius iš hektaro gali nesiekti minimalios ribos, už kurias yra mokamos išmokos. Su prašymu padaryti išimtį svarstoma kreiptis į Žemės ūkio ministeriją, NMA.

„Kreipiamės tik tada, kai tikrai padėtis sudėtinga, be valstybės pagalbos negalime išsiversti. Reikės įrodyti, kad tikrai turime nuostolių. Tai galutinai paaiškės baigus skinti derlių. Viską fiksuojame. Yra ir toks reikalavimas prieš skinant derlių nufotografuoti plotą, iš kurio skinama“, – paaiškino Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadovė Vitalija Kuliešienė.