STIPRINAMA EKOLOGIŠKŲ GRIKIŲ KONTROLĖ

Žemės ūkio ministerijai, nusprendusiai stiprinti ekologiškų grikių kontrolę, ši užduotis pavesta Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, Valstybinei augalininkystės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos bei VšĮ „Ekoagros“.

Griežtinti kontrolę nutarta atsižvelgus į praėjusių metų patirtį, kai net ekologiškuose grikiuose buvo nustatyta neleistinos naudoti cheminės medžiagos – glifosato. Vis dar pasitaiko atvejų, kai ūkininkai šiuo piktžolėms naikinti skirtu herbicidu purškia grikius prieš kuliant, siekdami suvienodinti grūdų brandą bei juos išdžiovinti.

„Kelių institucijų bendras tikslas – užtikrinti, kad vartotojus pasiektų išties ekologiški produktai. Šiais metais nuėmus derlių sieksime patikrinti visus ekologiškų grikių augintojus, supirkėjus bei perdirbėjus, mėginiai bus imami iš gamintojų ir kitų sandėliavimo bei supirkimo vietų. Bus tikrinamos ir kitos grūdinės kultūros, tačiau padidintas dėmesys bus skiriamas būtent ekologiškai auginamiems grikiams.

Tikimės ir visuomenės pagalbos – sužinoję apie neleistinų cheminių medžiagų naudojimą, ypač ekologiniuose ūkiuose, gyventojai turėtų apie tai pranešti VMVT nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403“, – sakė VMVT Maisto skyriaus vedėjo pavaduotoja Loreta Mačytė.

Glifosatas – pasaulyje geriausiai parduodama piktžolių naikinimo priemonė ir vienas iš plačiausiai naudojamų herbicidų Europoje.

Glifosatą plačiai naudoja ūkininkai naikinti piktžolėms laukuose prieš sėją arba prieš sudygstant sėkloms. Taip pat jis kartais purškiamas ant grūdinių kultūrų, rapsų, kukurūzų ir saulėgrąžų prieš nuimant derlių ir siekiant išdžiovinti augalus. Naujausi mokslininkų tyrimai sukėlė susirūpinimą dėl šio pesticido poveikio žmonių sveikatai ir visai aplinkai.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija