Susitikimas su Ignalinos ir Švenčionių rajono žemdirbiais

Gruodžio 21 d. Ignalinos rajono žemdirbių asociacija ir jos pirmininkas Albertas Sekonas organizavo Ignalinos ir Švenčionių kaimo gyventojų ir ūkininkų susitikimą su Žemės ūkio ministru Giedriu Surpliu, kitų  valdžios institucijų atstovais bei žemdirbių savivaldos organizacijų lyderiais. 

Susitikime dalyvavo Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ ir Nepalankių ūkininkauti žemių naudotojų asociacijos pirmininkas Jonas Kuzminskas, Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorius Erikas Bėrontas, Valstybės žemės fondo direktorius Jonas Balčiūnas, ministro patarėjas Jonas Pupius, ŽŪM 1 paramos skyriaus vedėjas Karolis Anužis, ministerijos vyresnysis patarėjas Saulius Jasius, ŽŪM Maisto pramonės ir kokybės skyriaus vyr. specialistė Rūta Savickienė, ministerijos vyresnioji patarėja Goda Vainienė.

Ministras Giedrius Surplys atsakė į Ignalinos rajono žemdirbių asociacijos iš anksto atsiųstus klausimus dėl žemės našumo balų Adutiškio, Svirkų sen. Švenčionių r. ir Didžiasalio, Tverečiaus bei Mielagėnų sen. Ignalinos r. Ministras informavo kad iki metų pabaigos ūkininkaujantys nenašiose žemėse bus gavę per 42,6 mln. Eur, ekologinių ūkių savininkai – 9,7 mln. Eur, dalyvaujantys priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklose – 3,6 mln. Eur, o ūkininkaujantys NATURA 2000 teritorijose – daugiau kaip 2,5 mln. Eur paramos. Ministras pasidžiaugė, kad daug paraiškų sulaukta pagal priemonę „Verslo pradžia kaime“. Taip pat ministras informavo apie vyriausybės užsibrėžtą tikslą – per 10 metų atnaujinti visą melioracijos sistemą.

Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis apžvelgė naujojo programinio BŽŪP 2021-2027 m. laikotarpio planus, pagal kuriuos Lietuvai tiesioginėms išmokoms numatoma skirti 3,344 mlrd. Eur (2018 m. kainomis) arba 5,8 proc. daugiau nei 2014–2020 m. laikotarpiu, tačiau Kaimo plėtros programai numatoma skirti tik 1,214 mlrd. Eur t. y. 26,2 proc. mažiau negu 2014–2020 m. laikotarpiu. Taigi naujuoju 2021 – 2027 m. laikotarpiu Lietuvai tiesioginėms išmokoms ir kaimo plėtrai iš viso numatoma skirti apie 4,558 mlrd. Eur t.y.  apie 5,2 proc. mažiau, nei 2014–2020 m. laikotarpiu. Pasiūlytas tiesioginių išmokų konvergencijos scenarijus rodo, kad šis procesas ir toliau vyks labai lėtai, išmokos iki ES vidurkio bus didinamos vos po 2 proc. kasmet, ir tik 2027 m. Lietuvos tiesioginių išmokų vidurkis turėtų pasiekti 204 Eur už ha lygį, arba tik 79 proc. ES vidurkio, kai tuo tarpu ES tiesioginių išmokų vidurkis – apie 266 Eur. Pusė šalių yra žemiau šio vidurkio. Lietuva (su 2020 m. planuojamu vidurkiu 196 eur) yra trečia nuo galo – po Estijos ir Latvijos, o Belgija, gaunanti 386 eur, Olandija – 403, Graikija – 384 eur – yra viršūnėje.

 „Siekiant vienodų ir nediskriminacinių sąlygų Lietuvos kaimo gyventojams ir žemdirbiams Žemės ūkio rūmų organizacijos vien šiais metais jau organizavo 2 protesto akcijas – spalio 18 d. ir gruodžio 13 d., kurios vyko Briuselyje, Europos Vadovų Tarybos susitikimų metu. Protesto akcijos dalyvius aplankė ne tik LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Europarlamentaras Bronis Ropė, bet ir EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto  Pirmininkas Czesław Adam Siekierski. Protesto akcijos metu Žemės ūkio rūmų vicepirmininką Vytautą Buivydą priėmė Europos Komisaro Philo Hogano kabineto narys, atsakingas už Baltijos šalių regioną, Dermot Ryan, kuriam buvo įteikti protesto reikalavimai, kuriuos pasirašė Lietuvos, Lenkijos ir Čekijos žemės ūkio rūmai bei Latvijos žemdirbių savivaldos organizacijos. Pažymėtina, kad prie akcijos prisidėjo ir drauge protestuose dalyvavo Lenkijos, Čekijos, Slovakijos žemės ūkio rūmai ir Latvijos žemdirbių savivaldos organizacijos“ – informavo Sigitas Dimaitis.

Žemės ūkio ministras padėkos raštais apdovanojo: Švenčionių rajono, Modžiūnų k. ūkininką Petrą Pošiūną už augalininkystės ir miškininkystės ekologinio ūkio plėtojimą; Švenčionių rajono Dvilonių k. ūkininką Mindaugą Pauliukevičių  inovacijų taikymą augalininkystės ir daržininkystės ūkyje, Švenčionių rajono Svirkų k. ūkininką Česlavą Urbelį už ekologinio augalininkystės ūkio puoselėjimą, Švenčionių rajono Adutiškio k. ūkininką Juozą Kricką už ekologinio augalininkystės ūkio plėtojimą, Ignalinos r. Kaniūkų ŽŪB vadovą Petrą  Tajauską už sodininkystės, augalininkystės, mėsinės galvijininkystės ekologinio ūkio plėtrą, Ignalinos r. Vosiūnų k. ūkininką Luką Braziulį už mėsinės galvijininkystės ekologinio ūkio puoselėjimą, Ignalinos r. Bernotų k. ūkininką Joną Kairį už augalininkystės ūkio plėtrą, Ignalinos r. Taujūnų k. ūkininkę Birutę Čeponienę už ekologinio pienininkystės ūkio puoselėjimą.