Susitikimas su ūkininkais Aukštadvaryje

Spalio 23 d. į Trakų r. Aukštadvario žemės ūkio mokyklą susirinkę ūkininkai iš Skuodo, Rokiškio, Širvintų, Prienų, Elektrėnų, Varėnos, Trakų rajonų ir  Pagėgių sav. aptarė aktualius žemės ūkio klausimus, dalinosi įžvalgomis dėl ateities perspektyvų ir ūkininkavimo sąlygų naujuoju BŽŪP laikotarpiu. 

„Laukia nelengvas derybinis laikotarpis dėl 2021-2027 m. BŽŪP. Turime būti aktyvūs ir dalyvauti akcijose kovojant dėl nediskriminacinių sąlygų ES. Kodėl reikia protesto akcijų? Visi žinome, kad dėl „Brexit“ 2021-2027 m. ES parama žemės ūkiui bus sumažinta. Pavyzdžiui, Lietuvai tiesioginėms išmokoms (TI) ir kaimo plėtrai iš viso numatoma skirti apie 4,558 mlrd. EUR, arba apie 5,2 proc. mažiau nei 2014–2020 – aisiais. Nors Lietuvai TI numatoma skirti 3,344 mlrd. EUR, arba 5,8 proc. daugiau nei 2014–2020 – aisiais, tačiau Kaimo plėtros programai numatoma paramą sumažinti net 26 proc. ir skirti tik 1,214 mlrd. EUR. „Brexit“ pasekmės? Ūkininkai dėl šio argumento nepriekaištautų, tačiau jie negali pritarti Europos Komisijos (EK) ketinimams sulėtinti TI konvergencijos (suvienodinimo) procesą – planuojama iki ES vidurkio TI didinti vos po 2 proc. kasmet. Tokiu atveju 2027 – aisiais Lietuvos ūkininkams skiriamų TI vidurkis būtų 204 EUR/ha ir siektų tik 79 proc. ES vidurkio. Tuo tarpu šiuo metu ES TI vidurkis yra apie 266 EUR/ha. Mažesnes TI nei lietuviai gauna tik latviai ir estai. Taigi artimiausiu metu, dar šiais metais ŽŪR inicijuos protesto akciją Briuselyje”, – informavo ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis.

Susirinkime dalyvavęs Žemės ūkio ministerijos 1-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vadovas Karolis Anužis ir šio skyriaus vyr. specialistė Agnė Prakapienė ir Augalininkystės ir agrarinės aplinkosaugos skyriaus patarėja Neda Jakubauskienė pristatė ekologinio ūkininkavimo aktualijas ir atsakė į ūkininkų keliamus probleminius klausimus.

Daug klausimų iš ūkininkų sulaukė ir  VŠĮ „Ekoagros” vadovas Gintautas Labanauskas ir Sertifikavimo skyriaus vadovas Timas Trubila.

NMA atstovė Agnė Reubytė konsultavo ūkininkus išmokų klausimais.

„Toks aktyvus ūkininkų dalyvavimas susitikime ir aktyvios diskusijos bei pateikiami klausimai liudija, kad tokie susitikimai yra reikalingi ir naudingi. Kiekvienais metais ūkininkai sulaukia naujų reikalavimų, o dėl taisyklių kaitos būtinos konsultacijos ir rekomendacijos iš kompetentingų specialistų”, – dalinasi mintimis po susirinkimo ŽŪR Savivaldos organizatorė Trakų rajone Janina Mandeikienė.