Tarptautinė pienininkystės patirtis

2023 m. kovo 13-16 d. Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus, Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos prezidentė Viktorija Švedienė drauge su ūkininkais Egle Bitaityte, Justu Pošiūnu, Jurgiu Karazinu ir Ieva Bitaityte dalyvauja projekto „HORIZON 2020” „R4D“  – Atsparumas pienininkystei susitikime, kuris šįkart vyksta Šiaurės Prancūzijoje, Lilio mieste.

„Projekto tikslas – išspręsti skubias tvarumo problemas, su kuriomis susiduria pieno gamintojai. Projekto pagalba diskutuojant su ūkininkais, žemdirbių savivaldos organizacijų lyderiais, konsultantais, tyrėjais ir mokslininkais net iš 15 šalių: Lietuvos, Prancūzijos, Danijos, Liuksemburgo, Vengrijos, Jungtinės Karalystės, Belgijos, Ispanijos, Italijos, Suomijos, Lenkijos, Airijos, Vokietijos, Slovėnijos, Nyderlandų, siekiama panaikinti atskirtį tarp mokslo ir ūkininkų visoje Europoje. lankysimės ūkiuose, aktyviai diskutuosime, pateiksime savo šalies patirtis ir situacijas ir stengsimės parsivežti gerųjų pavyzdžių, kuriuos būtų naudinga taikyti ir Lietuvoje”, – informuoja ŽŪR pirmininkas dr. A.Svitojus.

Projekto susitikime dalyvauja 109 žmonės net iš 55 ūkių. „Taip smagu susitikti bendraminčių būryje, o dar smagiau, kai tai yra tarptautiniu mastu. Suplanuota aktyvi ir įdomi darbotvarkė – aplankysime 4 pažangius pieno ūkius, kuriuos papildys diskusinės grupės apie techniką, galvijų auginimą ir mitybą; darbo organizavimą ir darbo apimtis; socialinius lūkesčius; klimato kaitą ir poveikį aplinkai. Jau dabar, ką tik atvykę, jaučiamės kaip savi tarp savų, taigi tikimės naujų žinių, patirčių, diskusijų bei naujų pažinčių, kuriomis galėsime pasidalinti grįžę”, – sako ūkininkė Ieva Bitaitytė.

Susitikimo dalyviai lankysis keturiuose pieno ūkiuose, kuriuose semsis gerosios patirties:  Dirko Vandecandelaere’o ūkis Wervik mieste, Belgijoje. Tai yra vidutinis ūkis Flandrijoje, kuriame laikoma apie 115 melžiamų karvių.

Taip pat Belgijoje, Machelen mieste Steven Van Parys ūkis. Šiam pienininkystės ūkiui pavyko integruoti esamą automatiką į naują tvartą, kuriame laikoma 120 melžiamų karvių, kad šis tvartas galėtų būti laikomas visiškai automatizuotu.

Sekančią dieną dalyviai lankys Prancūzijoje įsikūrusius ūkius: EARL de la Clarine (Amaury Smets) ekologiškai pertvarkomas pieno ūkis įsikūręs miesto teritorijoje (15 km nuo Lilio miesto). Ūkyje laikomos 55 karvės. Šis šeimos ūkis perdirba produkciją ir pardavinėją ją kooperatyvo parduotuvėje, kurioje lankysis ir susitikimo dalyviai.

Ketvirtasis apsilankymas ūkyje vyks pas Jean-Marc Burette Fleurbaix, kuris augina 76 pienines karves, kurių pieno produkciją surenka „Danone“ – pasaulyje pirmaujanti pieno produktų bendrovė.

Vizitų ūkiuose metu ūkininkai diskutuos atsparumo temomis, ieškos geriausių sprendimo būdų, kaip prisidėti prie klimato taršos mažinimo ir kaip tobulinti turimas kompetencijas bei ūkininkavimo praktikas.