Spalio 26 d. (šeštadienį) triušių augintojų, planuojančių juos auginti ir triušininkyste besidominčiųjų keliai susikirs Raseiniuose – Raseinių technologijos ir verslo mokykloje (Muziejaus g.8), kur LR Žemės ūkio rūmai (LR ŽŪR) ir Lietuvos kailinių žvėrelių ir triušių augintojų draugija (LKŽTAD) surengs Lietuvos veislinių triušių parodą.
Apie būsimą parodą ir apie triušininkystės verslo niuansus kalbiname LKŽTAD pirmininką prof. dr. Artūrą Stimbirį.
Ką pamatysime ir ką išgirsime šioje parodoje? Kam paroda skirta – specialistams ar ir visuomenei?
Apsilankyti parodoje bus naudinga visiems. Paroda vyks vieną dieną, t.y. spalio 26 d., šeštadienį, programa glausta, tačiau turininga. Iš karto po atidarymo surengsime aukcioną. Po to tiek profesionalus, tiek tik pradedančius domėtis triušininkyste turėtų sudominti seminaras „Triušininkystės aktualijos: praktiniai aspektai”. Parodos metu bus teikiamos konsultacijos triušininkystės klausimais. Augintojai pasidalins patirtimi auginant tam tikras triušių veisles. Pavyzdžiui, neabejoju, kad išskirtinio dėmesio susilauks iš Turkijos kilusių pūkinių veislių triušiai. Lietuvoje tokie jau irgi auginami.
Kokių veislių triušiai daugiausia Lietuvoje auginami ir kodėl?
Šiais laikais daugiausia auginami mėsiniai triušiai, tai – Kalifornijos veislės triušiai. Pastaraisiais metais sparčiai populiarėja Burgundijos veislė. Priežastis – šių veislių triušiai greitai auga.
Vasarą atlikote mokymus: “Triušininkystės ūkio kūrimas ir plėtra”. Ar daug investicijų reikia, norint kurti triušininkystės ūkį?
Ūkininkai tikrai domisi šiuo jiems papildomu verslu. Būtent papildomu. Mano žiniomis tik keli ūkiai Lietuvoje išgyvena versdamiesi tik triušių auginimu ir jų realizavimu. Pradėti šį verslą investicijų daug nereikia, tačiau reikia daug kantrybės ir svarbu neskubėti. Būna, kad susižavėję asmenys verčiasi per galvą, imasi auginti daug, tačiau dėl patirties trūkumo patiria daug nuostolių ir galiausiai verslo atsisako. Patarčiau pradėti nuo kelių triušių, nuo kelių patelių. Triušiai juk greitai dauginasi, o jūs sukaupsite patirties ir galėsite verslą plėsti.
Taigi Lietuvoje vyrauja mėsai auginami triušiai?
Šiuo metu dažniausiai triušiai auginami mėsai ir labai dažnai – tik savo reikmėms. Kailių laikai jau praeityje ne tik Lietuvoje, bet ir apskritai pasaulinėje rinkoje. Matyt daug lemia klimato atšilimas, kita vertus, susiduriama ir su pasipriešinimu auginti žvėrelius dėl kailio. Dar triušių kailiai šiek tiek naudojami gaminant suvenyrus, žaislus, papuošalus. Iš pūkinių triušių vilnos galima verpti įvairius gaminius.
Taigi triušius auginti išmokysite. Užauginsime juos per 3-6 mėnesius, priklausomai kuo juos šersime. O kur juos realizuoti?
Tai ir yra sunkiausias šios šakos uždavinys. Stambiuosiuose prekybos centruose tik atsitiktinai galite užtikti triušienos, dažniausiai tai bus įvežta triušiena iš Lenkijos ar kitų šalių. Tačiau tokios triušienos kokybė bus prastesnė, palyginti su šviežia, Lietuvoje pirkta triušiena, kurios galima įsigyti tiesiogiai iš augintojų.
Kokia triušienos kaina?
Šiuo metu triušienos kilogramas vidutiniškai kainuoja 7-8 EUR. Taigi mėsa brangi, tačiau yra už ką mokėti.
Kuo triušiena ypatinga?
Triušiena labai tinka mažiems vaikams. Savybės ypatingos. Tai – dietinė mėsa. Mažai riebalų, mažai blogojo cholesterolio. Taigi svarbi sergantiems ar galintiems sirgti širdies ligomis. Tyrimai rodo, kad triušienoje yra daug Omega-3 riebalų rūgščių, o jų įtaką žmonių sveikatai sunku pervertinti.
Ko trūksta: ar informacijos vartotojams apie triušienos savybes, ar augintojai nesugeba triušienos tiekti nuolat, be pertrūkių?
Yra kelios priežastys. Vis dėlto didžioji vartotojų dalis renkasi tris kartus pigesnę, tačiau mažiau vertingą kiaulieną. Trūksta ir informacijos vartotojams, tačiau trūksta ir augintojų sugebėjimo jungtis į kooperatyvus. Triušininkystės ūkių yra nedaug ir jie rinkos mėsai ieško savarankiškai. Stambieji prekybos tinklai kelia reikalavimą produkciją tiekti nuolat, visus metus, o tokių galimybių nėra.
Maloniai kviečiame dalyvauti parodoje, kuri vyks spalio 26 d. (šeštadienį), Raseinių technologijos ir verslo mokykloje, adresu: Muziejaus g. 8, Raseiniai.
Parodą organizuoja: Lietuvos kailinių žvėrelių ir triušių augintojų draugija (LKŽTAD) drauge su Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmais.
Parodą remia: Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.
Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.