V.Buivydas: „Džiugina naujo ministro ambicijos“

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vicepirmininkas ir Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pirmininkas Vytautas Buivydas dalyvavo susitikime su Žemės ūkio ministru Giedriumi Surpliu, kuris vyko Plungės savivaldybės salėje.

Ministrą lydėjo gausi ŽŪM tarnautojų bei ŽŪM pavaldžių institucijų tarnautojų komanda, tarp kurių buvo ir atstovai iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA), dėl kurių darbo žemaičiai ministrui pateikė daugiausia kandžių pastabų.

Nors NMA atstovai bandė aiškinti, kad jų misija yra pagelbėti ūkininkams, tačiau žemaičiai, jaunajam ministrui girdint, atvirai rėžė, kad NMA vis dar neatsikratė baudėjo statuso ir ūkininkai dar nepajautę kokių nors pasikeitimų.

ŽŪR vicepirmininkas, jaunasis ūkininkas V.Buivydas pateikė konkrečius atvejus, kai NMA buvo ūkininkus nubaudusi be kaltės.

„Žinia, deklaravimo metu negalima patvirtinti paraiškos, jeigu deklaravimui pateiktuose plotuose yra DL3 ir DL9 kodais pažymėtų teritorijų, t.y. netinkami plotai deklaruoti pasėlius. Pateikiau konkrečius atvejus, kai ūkininkai iš NMA gavo pranešimus, kad net 2015 – aisiais jie esą netinkamai deklaravo plotus, t.y. juose buvo DL3 ir DL9 kodais pažymėtų teritorijų. Kodėl taip nutiko, nejaugi ūkininkai nepastebėjo tokios klaidos? Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga pabandė išsiaiškinti priežastis ir paaiškėjo, kad ūkininkų kaltės nebuvo. Paaiškėjo, kad NMA jau po deklaravimo pakeitė žemėlapį ir tik dėl šios priežasties buvo nustatyti nedideli tariami pažeidimai, o NMA, nesiaiškindama priežasčių, ūkininkams pritaikė sankcijas“, – pasakojo V.Buivydas.

Taigi viešai NMA atstovai tikina nesiekiantys ūkininkų bausti, o iš tikrųjų elgiamasi taip, kad ūkininkai nukenčia be kaltės. Kokios išvados? Neigiamos emocijos, laiko gaišinimas ir NMA įvaizdžio prastėjimas.

Be kita ko, plungiškiai skundėsi, kad NMA per ilgai vertina paraiškas, kad NMA atstovai ūkininkams neretai užduoda labai keistus klausimus, kurie parodo, kad valdininkams labai trūksta supratimo apie žemės ūkio gamybą. Pavyzdžiui, tarnautojai klausinėja, kaip ūkininkas gyvulius šers, kaip ruoš pašarus. Vienas keisčiausių klausimų –  valdininkas teiravosi, kodėl ūkininko turimos žemės ūkio technikos padangų plotis yra būtent toks, o ne kitoks. Ką į tokius klausimus atsakyti ir ką apie klausiančiuosius ūkininkui galvoti?

„Tačiau apskritai žemaičiai teigiamai įvertino ministro G.Surplio paviešintus planus, jo ambicijas gydyti įsisenėjusias ŽŪM ir jai pavaldžių institucijų ligas, juo labiau, kad ministras žadėjo nuolat rengti tokio pobūdžio susitikimus“, – padarė išvadą V.Buivydas.