Lapkričio 28 d. Rokiškio rajono ūkininkų ir Žemės ūkio skyriaus specialistų grupė vyko į ekskursiją, skirtą verslumo ugdymui ir pažinčiai su gerosios patirties pavyzdžiais.
Jau trečius metus Žemės ūkio rūmų Savivaldos organizatorės Rokiškio rajone Linos Meilutės – Datkūnienės, drauge su Rokiškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriumi ir Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos atstovais organizuojamos išvykos sulaukia vis daugiau dėmesio ir teigiamų atsiliepimų.
„Išvykų tikslas – skatinti smulkiųjų ūkių gyvybingumą, populiarinti produkcijos perdirbimą, ieškoti alternatyvių ūkininkavimo šakų, o gal ir pradėti kooperuotis“ – kalba pažintinės ekskursijos organizatorė Lina Meilutė – Datkūnienė.
Rokiškėnai aplankė Zarasų rajone Dusetų seniūnijoje ūkininkaujantį ir upėtakius auginantį ūkininką Tadą Vaškelį, kuris pristatė 2013 m. trijų žmonių padarytą investiciją, kuri nors lig šiol dar neatsipirko, tačiau ūkininkas savo planų neatsisako. „Senos kiaulių fermos netiko pienininkystei vystyti, todėl jas panaudojome alternatyvaus verslo kūrimui – auginame upėtakius nuo pat ikriukų. Kad žuvį būtų galima realizuoti prireikia visų metų nuoseklaus darbo. Mes tikriausiai esame vieninteliai Lietuvoje užauginantys ir parduodantys galutinį produktą nuo pat ikrų“ – pasakoja Tadas.
Dabar turimuose 13-oje rezervuarų būtų galima auginti per 600 kg žuvies, tačiau visų pajėgumų ūkininkai neišnaudoja, nes per maža produkcijos paklausa.
Kitas rokiškėnų aplankytas ūkis – Birutės ir Giedriaus Prakapavičių ekologinis ūkis. Daugiau nei dvidešimties metų ūkininkavimo patirtį turinčių ūkininkų rokiškėnai klausinėjo pačių įvairiausių klausimų, pradedant sūrių gamybos subtilybėmis baigiant avių ir ožkų charakterio savybėmis. Unikalaus skonio avių iš Rokforo regiono (Prancūzija) pieno sūriai lietuviškam gomuriui pritiko labiau nei ožkų pieno sūriai, tačiau ir išvykos dalyvių tarpe atsirado neabejingų ožkų pieno sūriams. Kaip pažymėjo ūkio šeimininkė Birutė „To paties recepto sūris, pas kiekvieną šeimininkę įgaus skirtingą skonį“, todėl nepaisant receptūros ar pasirinkimo tarp avių ir ožkų pieno sūrių yra labai individualus. Prakapavičių ūkyje ganosi apie 300 pieninių avių ir 170 ožkų. Dirbama apie 400 ha žemės. Ūkyje dirba 7 žmonės, įskaitant ir pačius šeimininkus. „Lietuvoje konkurencijos mūsų sektoriuje dar nėra, kadangi nėra didelių avių ir ožkų bandų. Mes visi, pieninių avių ir ožkų augintojai, esame labiau kolegos, nei konkurentai. Produkciją vežame į didmiesčiuose įsikūrusias ekologinių prekių krautuvėles ir ūkininkų turgų Kaune“ – pasakoja dalinasi B. ir G. Prakapavičiai.
Na ir galiausiai kelionės desertui ekskursantai aplankė Molėtų rajone senelių žemėje ūkininkaujantį sodininką/uogininką Gediminą Cijūnaitį, kuris bene pirmasis drauge su dr. A. Amšiejumi atvežė į Lietuvą remontantines avietes. „Nors bet kurioje ūkio šakoje yra didelė konkurencija, tačiau uogininkystė ir sodininkystė Lietuvoje yra dar kaip vakuume, todėl šio sektoriaus plėtrai reikalinga plėtra, kad būtų panaudoti dirvonuojančios žemės plotai“ – kalbėjo G. Cijūnaitis. Rokiškėnai sužinojo, kad Lietuvoje yra tinkamos sąlygos daugeliui obelų, kriaušių ir slyvų veislių, o trešnėms ir vyšnioms reikalinga surasti tinkamą dirvą. Uogynai yra toji verslo šaka, kuri greičiau atsiperka. G. Cijūnaitis dirba šiek tiek virš 4 ha žemės, kurioje augina šilauoges, avietes, gervuoges, serbentus, aktinidijas, vyšnias, trešnes, obuolius, kriaušes, rojaus obuoliukus ir kt. sodo bei uogų gėrybes. „Ūkis nėra pasinaudojęs jokia ES parama, o to priežastis – laiko stoka“ – sakė Gediminas.
Atviras, nuoširdus ir net intensyviausio darbymečio metu valandėlę ūkio lankytojams randantis G. Cijūnaitis išgirdo iš rokiškėnų pažadą atvykti pavasarį įsigyti dar daugiau sodinukų.
Patenkinti turininga, naujoms verslo idėjoms įkvepiančia ekskursija, rokiškėnai artimiausiu metu ruošiasi išvykai į kitą Lietuvos regioną.