Vokiečių ekskursija biodinaminiame ūkyje

Birželio 15 dieną Plungės rajone Visvainių kaime, Vaivos ir Giedriaus Kosų ekologiniame, turinčiame tarptautinį prekinį ženklą „Demeter“ vaistažolių ir uogynų biodinaminiame ūkyje „Miško sodai” lankėsi svečiai iš Vokietijos visuomeninės organizacijos „Žemės moterys”.

Vaivos ir Giedriaus Kosų ūkis kol kas vienintelis Lietuvoje turi tarptautinį prekinį ženklą „Demeter”. Pagal šią sistemą išauginti produktai žymimi visame pasaulyje atpažįstamu ženklu „Demeter”. Tarptautiniame biodinaminės žemdirbystės judėjime dalyvauja 48 šalių žemdirbiai, o Lietuva į šį judėjimą oficialiai įsijungė nuo 2014 metų. Tarptautinis prekinis ženklas „Demeter” – tai aukščiausia kokybė, griežčiausi standartai, „premium” kainų segmentas, dvasiniai pagrindai, pasaulinė bendraminčių bendruomenė, tikra narių draugystė, tvarus aplinkos puoselėjimas.

Biodinaminis ūkininkavimas – aukščiausia ekologinio ūkio pakopa, biodinaminiams produktams keliami ypač griežti reikalavimai. Pats ūkis veikia kaip uždara natūrali ekosistema, netoleruojanti jokios išorinės intervencijos ar priedų – augalai tręšiami tik mulčiu, mėšlu, ūkyje pagamintais natūraliais kompostais.

Vaivos ir Giedriaus Kosų ūkis „Miško sodai‘‘ užsiima prieskoninių – vaistinių augalų, įvairių uogų, vaisių bei daržovių auginimu ir perdirbimu. Ūkyje auginamos arbatos, gilių kava, Lietuviškų žolelių prieskoniai. 1 ha ploto sode auginamos aronijos, svarainiai, šermukšniai, avietės. Iš viso ūkyje auginama apie 100 augalų rūšių. Biodinaminė žemdirbystė pasižymi tuo, kad žemė nenualinama besaikiu naudojimu, o kasmet papildoma biodinaminėmis priemonėmis, kurios skatina dirvožemio regeneraciją, mikroorganizmų dauginimąsi, humuso sluoksnio atstatymą. Viso šio proceso dėka užauginamas sveikas pilnavertis produktas.Vokietijos organizacijos „Žemės moterys” ypač domėjosi ūkyje auginamomis vaistinėmis ir prieskoninėmis žolelėmis, vaišinosi arbata ir noriai pirko Lietuvos žolelių ekologišką arbatą lauktuvėms.

Vaivos ir Giedriaus Kosų biodinaminis ūkyje auginami ne tik įvairūs augalai, bet ir audžiama staklėmis, nuomojami dviračiai poilsiautojams. Ūkininkai parodė ir originalią močiutės surinktą lietuviškų saldainių popierėlių 1921-1941 metų kolekciją.

Vokiečiai lanko visas Baltijos šalis – Lietuvą, Latviją ir Estiją. Birželio 16 d. vokiečiai lankėsi ir Kaune įsikūrusiuose Lietuvos žemės ūkio rūmuose, kur susipažino su organizacijos veikla, įgyvendinamais projektais ir bendradarbiavimu su Vokietijos organizacijomis.

Žemės ūkio rūmų Savivaldos organizatorė Rietavo sav. ir Plungės r. Birutė Dromantienė