Vokiečių patirtis tvarkant kinivarpų pažeistus miškus

Aukšto rango Švedijos miškų administracijos „Skogsstyrelsen“ delegacija nesenai aplankė Bavarijos valstybinio miško (BaySF) Wasserburg miškų urėdiją  norėdama sužinoti daugiau apie kovą su žievėgraužiais vabalais kinivarpomis. Pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į pačių sukurtą programą „ZE-Insekt“ ir į prisitaikymą prie kintančio klimato orientuotą miškininkavimo pertvarkymą.

 

Vokietijoje Bavarijos valstybiniai miškai dar 2018 m. sukūrė programėlę „ZE-Insekt“ (ZE-Vabalas) išmaniesiems telefonams, leidžiančią operatyviai įregistruoti nustatytus medžių kenkėjų židinius. Duomenys prieinami visiems ir labai taupo laiką organizuojant darbus.

Miškų žemėlapyje programėlės pagalba pažymimas užfiksuotas kenkėjų židinys – pažymima 🔴 raudonu tašku. Įrašomos GPS koordinatės, užkrėstų medžių skaičius ir žievės vabalo tūris. Taip pat programėlėje matomas miško kelių, proskynų ir technologinių valksmų tinklas, tad galima operatyviai suplanuoti – kaip patogiau pasiekti ir pašalinti kinivarpų užkrėstus medžius, pakol naujoji suaugėlių karta neišsirito ir neužpuolė kitų medžių.

„Ankstyva užkrėstų kinivarpomis eglių paieška ir greitas jų išėmimas yra svarbiausi efektyvaus žievėgraužių vabalų valdymo aspektai“, – atvykusiems pasisemti patirties kolegoms iš Švedijos paaiškino miškininkas Heinzas Utschigas. Po kelių savaičių Bavarijos valstybinių miškų Wasserburgo miškų urėdijoje bus pradėtos užkrėstų medžių paieškos. 80 žmonių komanda per keturias dienas numato apžiūrėti~ 20 000 ha.

 

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.