Vyriausybė paskelbė Akcizų įstatymo pakeitimo projektus

Projektų tikslas – suteikti galimybę visiems ūkininkams pasinaudoti jiems nustatyta gazolių panaudojimo kvota, kurią galima reguliuoti atskirais teisės aktais. Taip pat, patikslinti naftoms dujoms ir dujiniams angliavandeniliams taikomą akcizo dydį, atsižvelgiant į jų poveikį vartotojams, verslui, kartu išlaikant atitiktį klimato kaitos tikslams bei užtikrinant Europos Komisijos rekomendacijos atsisakyti žalingų aplinkai ir klimatui subsidijų įgyvendinimą.

Projektuose siūlomi šie pakeitimai:

  1. Siūloma panaikinti nuo 2024 m. sausio 1 d. galiojantį apribojimą gazolius, skirtus naudoti žemės ūkio veikloje, akvakultūroje ir verslinės žvejybos vidaus vandenyse veikloje, naudoti tik žemės ūkio technikoje ir suteikti galimybę naudoti gazolius žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams, kurie neturi ir nenaudoja žemės ūkio technikos žemės ūkio produktų gamyboje bei transportavime;
  2. Pakeisti nuo 2024 m. sausio 1 d. suskystintoms naftos dujoms taikomą 304,10 eurų už toną produkto akcizo tarifą ir jį nustatyti atskiroms vartojimo reikmėms, t. y. buitiniams vartotojams, verslo reikmėms ir kitoms reikmėms, kurios nepatenka į buitinėms bei verslo reikmėms naudojimo apimtį.

Projektai parengti atsižvelgiant į tai, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo apribojimas, kad gazoliai, skirti naudoti žemės ūkio veikloje, įskaitant akvakultūrą ir verslinę žvejybą vidaus vandenyse veiklą, gali būti naudojami tik žemės ūkio technikoje (įskaitant traktorius). Tokia nuostata apribojo galimybes žemės ūkio įmonėms ir ūkininkams, neturintiems žemės ūkio technikos, bet naudojantiems kitas transporto priemones žemės ūkio veikloje ir žemės ūkio produktų gamyboje, pasinaudoti jiems suteiktomis gazolių kvotomis. Taip pat, projektai inicijuoti atsižvelgiant į nuo 2024 m. sausio 1 d. taikomo akcizo tarifo suskystintoms naftos dujoms 304,10 eurų už toną produkto poveikį buitiniams ir nebuitiniams vartotojams.