Vyriausybės posėdyje pristatytas Ekonominių ir finansinių priemonių planas dėl COVID-19


2020 m. kovo 16 d. vykusiame Vyriausybės posėdyje ir pasitarime dalyvavo ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis, kuris Vyriausybės narių teiravosi, kaip šiomis sudėtingomis sąlygomis turėtų elgtis samdomų darbuotojų turinčios žemės ūkio įmonės ir ūkiai (šiltnamiai, paukštynai, pieno gamintojai ir pan.), kuriose vyksta nenutrūkstamas procesas.

Rekomendacija vienintelė – užtikrinti, kad į įmonę nepatektų žmonės, kurie galimai serga. Priešingu atveju prognozės būtų prastos.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlo tikrinti įeinančių darbuotojų temperatūrą, domėtis, ar jie nėra grįžę iš koronaviruso požiūriu pavojingų šalių. Žmonės ir patys turėtų jausti atsakomybę ir, jeigu kontaktavo su galimai užsikrėtusiais asmenimis, 14 dienų saviizoliuotis.

Šiomis dienomis, kai virusas stato sienas tarp valstybių ir trauko ryšius, vėl iškyla jautrus klausimas dėl pieno sektoriaus. „Pusę produkcijos eksportuojame, viena pagrindinių krypčių šiaurės Italija; kaip suvaldyti situaciją dėl kainų, kai nutrūksta eksportas?“, – į opią problemą Vyriausybės dėmesį atkreipė ŽŪR direktorius S. Dimaitis. Jo siūlymu, galbūt vertėtų šiomis sąlygomis prisiminti intervencinius pirkimus.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis neatmeta intervencinių pirkimų tikimybės. Taip pat patikino, jog Žemės ūkio ministerija stebi ne tik pieno, bet ir mėsos perdirbėjus, supirkimo kainas, mato tendencijas ir konsultuojasi su Teisingumo ministerija dėl kainų fiksavimo.

Pristatytas Ekonominių ir finansinių priemonių planas

Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžia, kad beprecedentė padėtis šalies ekonomikoje reikalauja visų prisidėjimo ir solidarumo, kad darbo vietos ir gyventojų pajamos būtų maksimaliai išsaugotos. Ministro pirmininko žodžiais, dabar yra proga socialiai atsakingam verslui parodyti rūpestį savo darbuotojais. Prie tokio verslo skatinimo, situacijos pasekmių švelninimo finansiškai prisidės valstybė.

Vyriausybė posėdyje pritarė paramos priemonėms, kurios numatytos keliomis kryptimis: visuomenės sveikatos apsaugai; pagalbai smulkiajam ir vidutiniam verslui; darbuotojų užimtumui ir ekonomikai skatinti; valstybės iždo likvidumui užtikrinti. Taip pat numatoma galimybė savivaldybėms papildomai skolintis, taikyti verslą ir ekonomiką skatinančias priemones.

Posėdyje buvo pristatytas Ekonominių ir finansinių priemonių planas dėl COVID-19, kuriame numatytos priemonės: skubios mokestinės paskolos, atidedant arba išdėstant mokesčius sutartu grafiku, netaikant palūkanų; mokestinių nepriemokų išieškojimo stabdymas,vadovaujantis protingumo kriterijais; mokesčių mokėtojų atleidimas nuo baudų, delspinigių už mokesčių prievolių neįvykdymą laiku; galimybė atidėti GPM (gyventojų pajamų mokesčio) mokėjimą; padidinti Žemos ūkio paskolų garantijų fondo ir INVEGA garantijų limitą 500 mln. eurų ir išplėsti garantijų suteikimo sąlygas; mažoms ir vidutinėms įmonėms kompensuoti nuo 50 iki 100 proc. faktiškai sumokėtų palūkanų sumos; sudaryti galimybę verslui atidėti arba išdėstyti įmokas už sunaudotą elektros energiją ir gamtines dujas UAB „Ignitis“; rekomenduoti savivaldybėms atleisti mokesčių mokėtojus nuo komercinės paskirties nekilnojamojo turto, žemės mokesčių; rekomenduoti savivaldybėms sudaryti galimybę atidėti arba išdėstyti komunalines įmokas ir mokėjimus už šilumos energiją ir kt.

2,5 mlrd. Eur bus skirta iš valstybės išteklių, antra tiek sudarys Lietuvos Banko (LB) taikomos priemonės, bankų skolinimosi potencialo didinimas.

LB preliminariu vertinimu, dėl globalios sveikatos apsaugos sistemos krizės šalies ekonomika gali šiemet susitraukti apie 1,2 proc. – tai beveik 4 proc. prastesnė prognozė nei teikta iki tol. Ir tai, pasak LB valdybos pirmininko Vito Vasiliausko, kitų šalių fone yra optimistinis vertinimas. Viską lems tai, kaip sparčiai bus įveikta krizė ir atsigaus ekonomika.

Skirtingi verslai patirs nevienodą smūgį. Pramogų verslas (į šią grupę, deja, patenka ir kaimo turizmas) susitrauks labiausiai – apie 25 proc. Tačiau antai statybos sektoriaus tikimasi tolimesnio augimo, tai lems sparčiau atveriamos investicijos.

Susipažinkite su Ekonominių ir finansinių priemonių planu dėl COVID-19

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.