Žemdirbių savivaldos atstovų susitikimas su Finansų ministru

Birželio 20 d. žemdirbių savivaldos organizacijų vadovai susitiko su Finansų ministru Viliumi Šapoka. Žemdirbių savivaldos atstovai išsakė norą, kad priimant sprendimus būtų diskutuojama su socialiniais partneriais ir atsižvelgta į jų interesus, išsakytus argumentus ir siūlymus. 

Žemdirbių savivaldos atstovai siūlė nedidinti GPM tarifo, kuris dabar yra 5 proc., taip pat smulkius ūkininkus atleisti nuo administracinės naštos, įvesti kompensacinę pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą, leisti ūkininkams į apskaitą kaip sąnaudas įtraukti patiriamas išlaidas, tokias kaip: žemės pirkimas, žemės nuoma, infrastruktūros tvarkymas ir kt. Taip pat žemdirbių savivaldos atstovai pateikė argumentus, kad nebūtų didinamas akcizas degalams.

Finansų ministras V. Šapoka informavo, kad ministerija ir Vyriausybė iki liepos 1 d. kviečia įvairias visuomenės grupes pateikti savo rekomendacijas ir pasiūlymus, kaip patobulinti mokesčių ir socialinių įmokų pertvarkymus. V. Šapoka pažymėjo, kad pasiūlymai bus analizuojami ir į juos bus atsižvelgta. Finansų ministras taip pat sakė, jog žemdirbių savivaldos atstovų susitikimo metu išsakytos pastabos ir pasiūlymai bus įvertinti ir svarstomi.

Vyriausybė siūlo nuo 2018 metų žemės ūkio apmokestinimą suvienodinti su kitais sektoriais, atsisakant išskirtinių pelno ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifų. Dabar žemės ūkio įmonių pelnas apmokestinamas 5 proc., žemdirbių pajamos neapmokestinamos, jei jie nėra pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojai (jų pajamos per 12 mėnesių neviršija 45 tūkst. eurų).

Vyriausybė siūlo žemės ūkio įmonių pelną apmokestinti bendra tvarka, priklausomai nuo įmonės dydžio. 5 proc. tarifas toliau būtų taikomas smulkioms įmonėms (metinė apyvarta iki 300 tūkst. eurų, vidutinis darbuotojų skaičius – iki 10) ir kooperatyvams. Kitos įmonės mokėtų 15 proc. pelno mokestį. Žemdirbių pajamas taip pat ketinama apmokestinti bendra tvarka, įtraukiant jas į naują individualios veiklos progresinio apmokestinimo schemą.

Vyriausybė taip pat ketina siaurinti akcizų lengvatą žemdirbių degalams – akcizą ketinama padidinti nuo 21 euro iki 56 eurų už 1 tūkst. litrų. Dėl to litras žymėto dyzelino pabrangų apie 4 centais.

Susitikime su Finansų ministru V. Šapoka dalyvavo: Žemės ūkio rūmų l. e. p. pirmininkas Sigitas Dimaitis, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos valdybos narys Arūnas Svitojus, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis.

Taip pat susitikime dalyvavo Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas ir Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.