Žemdirbių savivaldos organizacijų vieningo darbo rezultatas – parama pieno sektoriui

Liepos 18 d.  vykusiame žemės ūkio ir žuvininkystės sudėties Europos ministrų tarybos posėdyje Komisaras Phil Hogan pasiūlė naują paramos nuo krizės nukentėjusiems ES žemdirbiams paketą. Iš viso žemdirbiams skirta 500 milijonų EUR. Iš jų – 350 milijonų skiriama pieno sektoriui. Lietuvos pieno gamintojams palaikyti Europos Komisija skyrė beveik 13,3 mln. EUR (Estija gavo 8 mln., Latvija – 9,7 mln.)  Dar 150 mln. EUR skirta visos ES pieno gamybos mažinimui. Taip pat numatyta eilė techninių priemonių, skirtų suteikti daugiau lankstumo (pvz. per savanorišką susietą paramą), užtikrinti pinigų srautus (pvz. padidinant tiesioginių išmokų avansų kiekį), sustiprinti rinkos saugiklius (prailginamos intervencijos ir privatus lieso pieno miltelių saugojimas).

Valstybės narės joms skirtą išskirtinės paramos dalį galės papildyti tokia pat suma iš nacionalinių lėšų. Svarbu tai, kad šįkart išmokos yra sąlygiškos –  parama negalės būti skiriama gamybą ir toliau didinsiantiems ūkininkams, bus susieta su gamybos valdymo ar struktūrinių pokyčių kriterijais. Teigiama, kad valstybės narės galės rinktis paramos priemones šiai sumai paskirstyti – siūlomas ekstensyvių gamybos metodų skatinimas, parama smulkiems ūkiams, kooperacijos projektai, tolesnio gamybos mažinimo priemonės, ir t.t.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas pažymi –  „tik žemdirbių savivaldos organizacijų vieningo darbo ir pieno gamintojų aktyvios veiklos ne tik Lietuvos, bet ir bendradarbiaujant su Estijos, Latvijos, Suomijos organizacijomis, pavyko  išsiderėti iš ES paramą žemdirbiams”. „Kas liečia 150 mln. EUR paramą, skirtą visos ES pieno gamybos mažinimui, siekiant sumažinti 4-5 proc. pieno gamybą, tokiai šaliai, kaip Lietuva, reikėtų vertinti labai atsargiai, nes toks pieno gamybos mažinimas gali būti pražūtingas” – sako A.Stančikas.

ŽŪR informacija