Spalio 19 d. Gamtos tyrimų centre įvyko seminaras „Šiuolaikinė plonasluoksnė chromatografija ir jos taikymo galimybės“.
Seminare naujausią plonasluoksnės chromatografijos įrangą, kuri buvo nupirkta įgyvendinant Žemės ūkio rūmų projektą „Dirvos struktūros ir kokybės gerinimas (atstatymas), naudojant mikroorganizmus. azoto junginių emisijos mažinimas, išsaugant augalų produktyvumą, naudojant naujos kartos mikroelementus“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“, pristatė Elias Doummar, specialistas iš Šveicarijos įmonės Camag AG – pripažintos pasaulio lydere plokščiosios chromatografijos srityje.
Plonasluoksnė chromatografija (TLC) yra atskyrimo technika skirta tiek kokybinei, tiek kiekybinei analizei, leidžianti analizuoti medžiagas vienu metu lygiagrečiai per trumpą laiką. Aukšto našumo plonasluoksnė chromatografija (HPTLC) yra labiausiai pažengusi TLC forma. HPTLC sistemos aptarnavimo kaštai yra daug mažesni nei daugumos kitų chromatografijos sistemų.
Seminarą organizavo UAB „Prolabas Baltic” direktorius Šarūnas Balnys. Praktinė HPTLC įrangos demonstracija įvyko Augalų fiziologijos laboratorijoje, kurioje ir instaliuota įranga.
Pranešėjas iš Šveicarijos Elias Doummar supažindino su naujausia HPTLC sistema kiekybinei ir kokybinei mėginių analizei, su joje naudojama mėginio užnešimo sistema Linomat5, densitometrine analize naudojant skenerį TLC4, modernia dokumentavimo sistema, programinės įrangos galimybėmis. Išaiškino HPTLC sistemoje naudojamos ADC kildinimo sistemos su drėgmės kontrole privalumus.
Gamtos tyrimų centro Augalų fiziologijos laboratorijos doktorantė Elžbieta Jankovska – Bortkevič supažindino su Camag HPTLC prietaiso galimybėmis greitai ir tiksliai atlikti augalų hormonų kokybinę ir kiekybinę analizę. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto lektorius Mindaugas Marksa pristatė kaip jų laboratorijos praktikoje Camag HPTLC yra pritaikomas vaistų mišinių, cukrų ir augalinių ekstraktų tyrimams.
Prietaiso galimybės greitai ir tiksliai atlikti augalinės ir gyvulinės medžiagos kokybinę ir kiekybinę analizę sudomino seminaro dalyvius.