ŽŪR organizuotoje diskusijoje dėl lengvatinio akcizų tarifo žaliajam dyzelinui dalyvavo Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, viceministrė Gintarė Krušnienė, Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė, Žemės ūkio ministro patarėja Kristina Simonaitytė bei kiti atsakingi specialistai.
Aplinkos viceministrė Gintarė Krušnienė informavo, kad lengvatinis akcizų tarifas žaliajam dyzelinui nebus keičiamas (šiuo metu galioja 60 Eur už 1000 litrų), tačiau nuo 2024 m. sausio 1 d. nustatomas apribojimas – vienam ūkiui ne daugiau kaip 100 tūkst. litrų degalų su lengvatiniu akcizu. Kitą ūkiui reikalingą kuro kiekį ūkis privalės įsigyti be lengvatos. Tuo tarpu nuo 2025 m. sausio 1 d. apribojimas sumažinamas perpus – ne daugiau kaip 50 tūkst. litrų degalų su lengvatiniu akcizu.
Numatyta, kad 2020-2021 m. laikotarpiu leidimą įsigyti žalią dyzeliną yra gavę 126 000 ūkininkų. Anot ministerijos, 100 tūkst. litrų apribojimas paliestų 247 ūkius, o 50 tūkst. litrų apribojimas – 721 ūkį.
Taip pat siūloma, kad nuo 2025 m. (kai bus panaikinta ar susiaurinta dalis iškastiniam kurui taikomų akcizų lengvatų) į kai kuriems energiniams produktams taikomus akcizų tarifus būtų įtraukta anglies dioksido (CO2) dedamoji.
ŽŪR organizacijų nariai akcentavo, kad per greitas akcizų lengvatų mažinimas bei dedamosios už CO2 atsiradimas, nepadės pasiekti nacionalinių klimato kaitos tikslų bei įgyvendinti užsibrėžtų įsipareigojimų, taip pat sklandžiai pereiti prie mažiau taršių technologijų žemės ūkio sektoriuje taikymo.
Akcentuota, kad planuojama mokestinės sistemos pertvarka turėtų būti nuosaikesnė. Tuo tikslu turėtų būti atlikta poveikio žemės ūkio sektoriui analizė bei įvertintos realios žemdirbių galimybės prisitaikyti per tokį trumpą laikotarpį. Be to, būtina užtikrinti skatinimo bei paramos priemones, kurios ilgainiui galėtų prisidėti prie aplinkai žalingų kuro rūšių bei technologijų atsisakymo.
ŽŪR parengė siūlymus, kuriuos išsiuntė Seimo Biudžeto ir finansų, Aplinkos apsaugos, Kaimo reikalų komitetams, Aplinkos, Finansų ir Žemės ūkio ministerijoms.
ŽŪR siūlo:
- Akcizų tarifą šildymui skirtiems gazoliams (raudonam dyzelinui) didinti ne taip drastiškai, bet nuosekliai, t. y. nuo 2024 m. – 100 Eur/1000 l, nuo 2025 m. – 200 Eur/1000 l, nuo 2026 m. – 300 Eur/1000 l, nuo 2027 m. – 372 Eur/1000 l;
- Lengvatiniu akcizų tarifu apmokestintiems gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkio veikloje (žaliam dyzelinui), nustatomas apribojimas galėtų būti pradėtas taikyti vėliau, t. y. nuo 2026 m. – ne daugiau kaip 100 tūkst. litrų vienam subjektui, nuo 2027 m. – ne daugiau kaip 50 tūkst. litrų apribojimas;
- CO2 dedamoji žemės ūkio subjektams būtų pradėta taikyti, tik tuomet, kai rinkoje atsiras realios galimybės įsigyti alternatyvius technologinius sprendimus (elektra ar vandeniliu varomus traktorius, grūdų džiovyklas, veikiančias atsinaujinančių energijos išteklių pagrindu ir pan.).
Su Aplinkos ministerijos pristatymu galite susipažinti ČIA
Su ŽŪR išsiųstu raštu atsakingoms institucijoms galite susipažinti ČIA