BŽŪP – „nebaigtas reikalas”

Europos Parlamento Aplinkos komiteto pirmininkas Pascal Canfin dar liepos mėnesį parašė laišką Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto pirmininkui Norbert Lins, kuriame teigia siekiantis „subalansuoto kompromiso“ dėl Bendrosios žemės ūkio politikos reformos.

Canfin apibūdina BŽŪP reformą kaip „nebaigtą reikalą“ ir ragina aplinkosaugininkus „prasmingai prisidėti“, kad ji būtų patobulinta. Laiške taip pat siūloma laikytis „tvirtos ir nuoseklios pozicijos“, kurioje būtų atsižvelgiama į žemės ūkio ir aplinkos apsaugos problemas. „Mūsų piliečiai ir ūkininkai taip pat yra suinteresuoti, kad ši pozicija sulauktų plataus palaikymo plenariniame posėdyje“, – rašo Canfin. Pasibaigusios kadencijos Žemės ūkio komitetas iš esmės neatsižvelgė į Aplinkos komiteto nuomonę – ypač į raginama nustatyti griežtus reikalavimus paramai gauti, taip pat atsisakyti biokuro ir pesticidų.

Parlamente vykstant narių pasikeitimo procesams, kurie pristabdė oficialų darbą dėl BŽŪP, visgi vyksta užkulisinės politinių partijų koordinatorių derybos. Vienas galimas teisės aktų dėl BŽŪP ateities tolimesnio svarstymo scenarijus, kurį aptaria grupių koordinatoriai, yra per plenarinį balsavimą dėl darbo tvarkos taisyklių perduoti esamą pasiūlymą Žemės ūkio ir  kaimo plėtros komitetui, kad jis galėtų išspręsti daugelį politiškai svarbių neišspręstų klausimų. Tai būtų padaroma į šį pasiūlymą įtraukiant Aplinkos komiteto nuomonės elementus, kas leistų pateikti mišrų pasiūlymą, kuris vėliau grįžtų į plenarinį posėdį.

Trys daugiausiai nesutarimų keliantys dabartinio pasiūlymo aspektai yra tiesioginių išmokų ribojimas, tiesioginių išmokų išorinė konvergencija ir privalomi ekologiniai įsipareigojimai. „Gali būti, kad paliksime šiek tiek daugiau laiko, kad nuomonę pristatantis komiteto pranešėjas užsitikrintų platesnę narių daugumą kai kuriais konkrečiais klausimais“, – teigė vienas parlamentaro padėjėjas. „Tarybos diskusijos yra „įšaldytos“, kol nebus išspręsta „Brexit“ problema, niekas nenori skubėti“ – tęsė Parlamento darbuotojas.

Parengta pagal Politico informaciją

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.