ES bus uždrausti neonikotinoidai

2018 m. balandžio 27 d. ES valstybių narių atstovai nuolatiniame komitete pritarė Europos Komisijos pasiūlymui toliau apriboti trijų veikliųjų medžiagų (imidakloprido, kotojanidino ir tiametoksamo), žinomų kaip „neonikotinoidai” naudojimą. Pasiūlymas uždrausti naudoti šiuos insekticidus buvo grindžiamas mokslinėje apžvalgoje padaryta išvada, kad jų naudojimas lauke kenkia bitėms. Visų trijų medžiagų naudojimas lauke bus uždraustas.

Šiuos preparatus bus galima naudoti tik nuolatiniuose šiltnamiuose, į kuriuos nepatenka bitės. Sveikatos ir maisto saugos komisaras Vytenis Andriukaitis džiaugėsi balsavimo rezultatais, pabrėždamas, kad „Komisija pasiūlė šias priemones prieš keletą mėnesių, remdamasi Europos maisto saugos tarnybos moksliniais patarimais. Bičių išsaugojimas išlieka prioritetas, susijęs su biologine įvairove, maisto gamyba ir aplinka”. Per ateinančias savaites šį reglamentą Europos Komisija patvirtins. Reglamentas bus pradėtas taikyti iki metų pabaigos.

16 ES šalių (Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Austrija, Švedija, Graikija, Portugalija, Airija, Slovėnija, Estija, Kipras, Liuksemburgas, Malta, atstovaujančios 76,1 proc. ES gyventojų) balsavo už draudimą. Keturios šalys pasisakė prieš –  Rumunija, Čekija, Vengrija ir Danija. Susilaikė Lenkija, Belgija, Slovakija, Suomija, Bulgarija, Kroatija, Latvija ir Lietuva.

Bitės ir kiti vabzdžiai yra gyvybiškai svarbūs pasaulinei maisto gamybai, nes jie apdulkina tris ketvirčius visų pasėlių. Pastaraisiais metais pastebimai sumažėjo apdulkintojų skaičius, iš dalies dėl to, kad plačiai paplitęs pesticidų naudojimas. 2013 m. ES uždraudė neonikotinoidų naudojimą žydinčioms kultūroms, pritraukiančioms bičių, tokių kaip rapsai, tačiau dar kurį laiką buvo daromos išimtys.

Plačioji visuomenė remia trijų pagrindinių neonikotinoidų draudimą – beveik  5 milijonai žmonių pasirašė peticiją uždrausti šiuos pesticidus. Tačiau pesticidų gamintojai ir kai kurios ūkininkų grupės kaltina ES pernelyg dideliu atsargumu. „Europos žemės ūkis kentės dėl šio sprendimo”, – sakė Graeme Taylor, iš Europos augalų apsaugos asociacijos. „Priėmę šį sprendimą  asmenys atėmė iš ūkininkų svarbų jų darbo įrankį – ir to pasekmės bus akivaizdžios.“