Konferencija apie žemės ūkio ateitį

Rugsėjo 18-19 d. LR ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus dalyvavo Europos Sąjungos ir Šiaurės Amerikos žemės ūkio konferencijoje, vykusioje Kopenhagoje, Danijoje.

39 kartą vykęs renginys kas du metus sukviečia žemdirbių savivaldos atstovus, politikus, sprendimų priėmėjus ir verslininkus iš įvairių ES šalių bei Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados ir Meksikos. Šįkart konferencijoje diskutuota apie inovacijas ir technologijas, tarptautinės prekybos tendencijas, žemės ūkio ekonomiką ir politiką, rinkos tendencijas ir vartotojų pasitikėjimą. 

Ypač daug dėmesio skirta naujoms technologijoms ir inovacijoms žemės ūkyje – svečiai iš Šiaurės Amerikos, kur genetinės ir cheminės technologijos vartojamos kur kas plačiau, pabrėžė pažangos būtinybę. ES, kur daugiau dėmesio skiriama maisto bei aplinkos kokybei ir gyvūnų gerovei, atstovai teigė, kad jiems užkertamas kelias naudotis tam tikromis technologijomis, pvz. genų redagavimu, mažina Europos žemdirbių galimybes konkuruoti pasaulinėje rinkoje. 

Buvo aptarti ir žemdirbių santykiai su visuomene, vartotojais. Konferencijos dalyviai sutarė, jog pastebimos nerimą keliančios tendencijos – diskusijos dėl tokių žemės ūkio aspektų, kaip naujos technologijos, augalų apsaugos produktai, yra grindžiamos ne konkrečiais moksliniais faktais, o emocijomis. Tai veda prie to, kad ūkininkams, kurių darbo specifikos didelė dalis visuomenės nesupranta, sudaromos vis sudėtingesnės sąlygos – iš jų reikalaujama padėti pasiekti aukštus aplinkos, maisto saugos, klimato, tikslus, pamaitinti vis augančią pasaulio populiaciją, tačiau nesuteikiama pakankama finansinė parama tiems tikslams įgyvendinti, trukdoma naudotis naujausiomis technologijomis ir reikalingais produktais. 

Tačiau tokiuose visuomenės pokyčiuose taip pat slypi ir galimybė – ūkininkai gali pasinaudoti socialiniais tinklais ir pateikti save, savo ūkius ir savo darbą emocijomis besivadovaujančiai, natūralumo ir autentiškumo norinčiai auditorijai, taip ne tik gerindami savo įvaizdį, bet ir skatindami savo pagamintų produktų vartojimą.

Vienas svarbiausių renginio pranešėjų buvo kadenciją baigiantis Europos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Philas Hoganas, greitai perimsiantis prekybos komisaro postą. Komisaras teigė, jog svarbu išlaikyti atvirą dialogą tarp Europos ir Amerikos žemynų kylant politinėms ir prekybinėms įtampoms. Kalbėdamas apie klimato kaitos problemas komisaras pabrėžė, jog ūkininkai yra ne problema, o jos sprendimo dalis – ūkininkus ypač skaudžiai veikia klimato kaita, todėl jie puikiai supranta būtinybę mažinti emisijas, tačiau tai reikia daryti pamatuotai, racionaliai, per tinkamus instrumentus. „Klimato kaitos sprendimai neturi sienų – tačiau Europos Sąjunga turi būti lyderė” – sakė Ph. Hoganas, taip pat palietęs ir Brexit problemą. „Mes labai tikimės, kad blogiausias variantas – Jungtinės Karalystės išėjimas be sutarties – neįvyks, tačiau turime būti tam pasiruošę” – teigė Komisaras. 

Konferencijos metu taip pat vyko vizitai į Danijos žemės ūkio technologijų kompanijas ir ūkius. Renginio svečiai aplankė pagrindinių Danijos žemės ūkio sektorių atstovus – daržovių, pieno, kiaulių ūkius, kompanijas, užsiimančias maisto saugos technologijomis, biotechnologijomis, kailių studiją.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.