Kosminės technologijos žemdirbystėje

Šį pavasarį UAB „Geomatrix” dovanoja Lietuvos ūkininkams ir žemės ūkio veiklos subjektams galimybę iš kosmoso pažvelgti į savo laukus bei įvertinti kaip peržiemojo pasėliai, ar kokia šiuo metu yra arimų ir pievų būklė.

Jau eilę metų UAB „Geomatrix” kuria išmaniosios žemdirbystės informacines paslaugas, naudojant Europos kosmoso agentūros Sentinel palydovų kosmines nuotraukas.

Kadangi Sentinel kosminių vaizdų surinkimo ir apdorojimo paslaugas apmoka Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, ši aplikacija platinama nemokamai, jai nebūtina gauti jokio prisijungimo, ji nesiūlo jokios reklamos ir nerenka informacijos apie vartotojus. Šio neformalaus projekto tikslas – supažindinti Lietuvos ūkininkus su kosminių vaizdų panaudojimo galimybėmis ir propaguoti išmaniąją žemdirbystę.

Internete patalpinome specialiai šiam tikslui sukurtą interneto žemėlapių projektą, kuriame įkėlėme naujausią (balandžio 3 savaitės) Sentinel-2 optinio vaizdo mozaiką kartu su augmenijos ir drėgnumo indeksais bei 2019 m.  balandžio mėnesio sumarinį dirvos ir žemės „šiurkštumo” žemėlapius, pagamintus iš Sentinel-1 radaro vaizdų serijos.

Ten pat rasite ir 2018 m. spalio mėn. vidurio Sentinel-2 optinio vaizdo mozaiką ir augmenijos indeksų sluoksnį, kuri skirta palyginti tuos pačius laukus vėlyvą rudenį ir ankstyvą pavasarį. Jei sulauksime didelio susidomėjimo, pasistengsime atnaujinti kosminių vaizdų mozaikas bent porą kartų per mėnesį.

Trumpa naudojimosi instrukcija

Atsidarykite šią nuorodą savo kompiuteryje ar mobiliajame telefone, ir galėsite virtualiai keliauti per visą Lietuvą:

Šiuose Sentinel kosminio vaizdo žemėlapiuose sudėtos Sentinel 1 ir 2 palydovų kosminių vaizdų mozaikos bei standartinių biofizinių indeksų duomenys, sukurti naudojant SAGRIS (www.sagris.eu) programinę įrangą ir kaupiami SAGRIS duomenų bazėje:

S2_vaizdas_(…)_10m – palydovinių vaizdų natūralių spalvų ir infraraudono spektro spalviniai kompozitai; S2_augmenija_RDVI_(…)_10m – standartinio augmenijos indekso vaizdas.

Sodri žalia spalva rodo vešliausios augmenijos plotus; S2_dregnumas_NDMI_(…)_10m – standartinio dirvos drėgnumo indekso vaizdas. Mėlyna spalva rodo didžiausias drėgnumo reikšmes, šis indeksas yra gautas iš optinio sensoriaus, todėl patikimai veikia tik atviro dirvožemio plotuose;

S1 VV_(…) ir S1_VH_(…) kosminio radaro sintetiniai vaizdai, parodantys pastarojo laikotarpio (1 savaitės ir 3 savaičių) dirvožemio ir žemės „šiurkštumą” ir jo dinamiką. Iš šių vaizdų galima spręsti apie vandens kiekį ant dirvožemyje ir augaluose. Tokiu būdu galima sekti žemės ūkio veiklą, pasėlių būklės dinamiką, užmirkimus, perdžiūvimus, laukinių žvėrių daromą žalą ir pan.

Sluoksnių pavadinimuose yra užkoduoti laikotarpiai, per kuriuos buvo surinktos kosminės nuotraukos. Pvz. 1904(3) reiškia 2019 metų balandžio trečią savaitę.

Žemėlapį galima didinti, mažinti, ir t.t., o jo sluoksnius galima įjungti, išjungti ar perstumdyti kataloge, kuris atsidaro paspaudus sluoksnių mygtuką viršutiniame kairiame žemėlapio kampe. Artimiausiu metu pasistengsim įjungti interaktyvią navigaciją ir kitas naudingas funkcijas. Vartotojų patogumui skirtingų laikotarpių mozaikos yra sujungtos į atskiras grupes, kad juos visus būtų galima įjungti, išjungti ar perstumti vienu pelės paspaudimu.

UAB „Geomatrix” šią paslaugą teikia nemokamai, bet kartu siūlo ir gerokai platesnės apimties komercines išmaniosios žemdirbystės informacines paslaugas: nuolatinį atskirų laukų stebėjimą iš palydovų, pokyčių analizę, būklės vertinimą, personalizuotas sklypų istorijų ataskaitas internete, žalos vertinimą ir t.t. Jeigu susidomėjote ir norite sužinoti daugiau, prašom kreiptis žemiau nurodytais kontaktais.

Gediminas Vaitkus

GEOMATRIX UAB

Mokslininkų g. 2 A

08412 Vilnius

Tel: +370-52320512

Mob: +370-69999940

www.geomatrix.lt