LBA prezidento komentaras

Kviečiame susipažinti su Lietuvos bankų asociacijos prezidento Manto Zalatoriaus komentaru, skirtu Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) ir LŽŪKA „Kooperacijos kelias” organizuoto apskritojo stalo diskusijų dalyviams dėl žemės ūkio kooperatyvų veiklos finansavimo galimybių ir kooperatyvų finansavimo problemų sprendimo.

Apgailestaujame, kad dėl intensyvios iš anksto suplanuotos darbotvarkės neturėjome galimybės dalyvauti Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) ir LŽŪKA „Kooperacijos kelias” organizuotame susitikime. Nuolat domimės šiam bei kitiems sektoriams aktualia finansavimo problematika. Esame atviri diskusijoms ir mielai susitiksime su sektoriaus atstovais, jei jie to pageidaus.

Pastebime tendenciją, kad rinkos lūkesčiai dėl finansavimo yra optimistiški ir finansavimo paklausa auga labai sparčiai. Finansavimo rizika kiekvienu atveju vertinama individualiai.

Svarbiausi veiksniai – įmonės mokumas ir siekiamo finansavimo dydis bei santykis su nuosavu kapitalu. Be to, kiekvienas verslo sektorius turi jam būdingų tendencijų ir iššūkių. Pavyzdžiui, žemės ūkio įmonėms tenka skirti didesnį dėmesį finansų valdymo kokybės didinimui, priemonėms mažinti klimato kaitos poveikį.

Kadangi pastaraisiais metais žemės ūkis dėl veiklai nepalankių klimato sąlygų patyrė sunkumų, nemaža dalis šio sektoriaus bendrovių jau yra išnaudojusi skolinimosi potencialą – jų skolos bei turto santykis yra labai išaugęs. Mūsų vertinimu, vienas iš būdų šiai situacijai spręsti galėtų būti didesnė valstybės parama ūkininkams, ko, mūsų žiniomis, ūkininkai ir siekia.

Klientams visada rekomenduojame pasidomėti keliomis skirtingomis finansavimo būdo alternatyvomis. Renkantis finansavimo formą, pravartu atsižvelgti ne tik į verslo mastą, bet ir į jo vystymosi stadiją, ciklą ir su tuo susijusį rizikos lygį.

Apie Žemės ūkio rūmuose birželio 11 d. įvykusią diskusiją plačiau skaitykite: https://www.zur.lt/lt/zemes-ukio-kooperatyvai-kur-ir-kaip-gauti-pinigu/