LKAA susitikimas su ministru

Liepos 9 d. su Žemės ūkio rūmuose dirbančiu Žemės ūkio ministru Giedriumi Surpliu,  susitiko Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos (LKAA) nariai.LKAA vienija kiaulių augintojus, kurie užaugina apie 80 proc. kiaulienos Lietuvoje.

Susitikime su ministru G.Surpliu LKAA nariai kėlė Afrikinio kiaulių maro problemą (AKM).

„Ministras suprato problemos svarbą, tačiau pritrūkome laiko aptarti konkretiems darbams, todėl susitarėme susitikti Žemės ūkio ministerijoje šį penktadienį – liepos 13 d.,”- po susitikimo informavo LKAA direktorius Algis Baravykas.

***

Iš viso nuo metų pradžios Lietuvoje  nustatyti 22 AKM protrūkiai ūkiuose auginamoms kiaulėms.

Nauji AKM protrūkiai nustatyti Lazdijų rajono Krosnėnų (Šeštokų sen.) ir Avižienių (Seirijų sen.) kaimuose, kur savo reikmėms buvo laikomos 4 ir 2 kiaulės. Liga taip pat diagnozuota 1 kiaulei Laičių kaime (Rozalimo sen., Pakruojo raj.), 3 kiaulėms Knabikų kaime (Reivyčių sen., Mažeikių raj.) ir 4 kiaulėms Žvelgaičių kaime (Žagarės sen., Joniškio raj.)

Protrūkių vietose atlikta pirminė kiaulių laikymo vietų dezinfekcija, aplink ligos židinius nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, toliau vykdoma AKM stebėsena.

Apie nustatytus AKM atvejus VMVT informavo Europos Komisiją, Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybas, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją.

AKM sparčiai plinta ir kitose šalyse. Kaimyninėje Lenkijoje užregistruoti jau 49 protrūkiai kiaulių laikymo vietose, Rumunijoje – 240 protrūkių, dėl ko sunaikinta apie 46 tūkst. kiaulių.

Lietuvos laukinėje faunoje šią savaitę AKM patvirtintas 47 gaišenoms ir 11 sumedžiotų šernų. Iš viso šiais metais užregistruotos 1 027 AKM užkrėstos vietos, maras nustatytas 2 467 šernams (2 226 nugaišusiems ir 241 sumedžiotam). Užkrėstos šernų gaišenos ir skerdenos sunaikintos. AKM užkrėstuose medžioklės ploto vienetuose kiekvieną savaitę vykdoma nugaišusių šernų paieška, taip pat atliekamas epizootinis tyrimas.

2018 m. birželio 30 – liepos 5 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute AKM nustatytas šernams:

Akmenės r. sav. Naujosios Akmenės kaimiškoji sen. – 12 gaišenų,

Alytaus r. sav. Alytaus sen. – 1 gaišenai,

Elektrėnų r. sav. Elektrėnų sen. – 4 gaišenoms,

Jurbarko r. sav. Girdžių sen. – 1 sumedžiotam,

Lazdijų r. sav. Seirijų sen. – 1 sumedžiotam,

Pakruojo r. sav. Pakruojo sen. – 1 gaišenai,

Panevėžio r. sav. Ramygalos, Krekenavos ir  Vadoklių  sen. – 2 gaišenoms ir 1 sumedžiotam,

Radviliškio r. sav. Grinkiškio sen. 2 gaišenoms ir 1 sumedžiotam,

Šiaulių r. sav. Kuršėnų kaimiškos sen., Šakynos ir Kužių sen. – 6 gaišenoms ir 5 sumedžiotiems,

Širvintų r. sav. Čiobiškio sen. – 1 sumedžiotam,

Ukmergės r. sav. Taujėnų, Šešuolių ir Pivonijos sen. – 15 gaišenų ir 1 sumedžiotam,

Utenos r. sav. Vyžuonų sen. – 1 gaišenai,

Vilniaus r. sav. Zujūnų sen. – 1 gaišenai,

Zarasų r. sav. Imbrado sen. – 2 gaišenoms.