ŽŪM imasi priemonių kovai su AKM

Žemės ūkio ministerija pristatė kovos su Afrikiniu kiaulių maru (AKM) Lietuvoje planą – ekonomiškai naudingus pasiūlymus biosaugai kiaulių ūkiuose stiprinti arba kitų rūšių gyvūnams įsigyti.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys spaudos konferencijoje ramino Lietuvos gyventojus, kad situacija yra kontroliuojama, tačiau pabrėžė – būtina imtis visų priemonių, kad rizika AKM patekti į ūkius būtų kuo minimalesnė.

„Tai – ne krizinė situacija, ji yra valdoma, taigi iš tiesų baimintis nereikėtų, nei kiaulienos kaina kis, nei jos vartojimas kelia pavojų žmogaus gyvybei. Tačiau norime atkreipti visų kiaulių augintojų dėmesį – kiaulių maras nėra kažkoks išgalvotas baubas, skirtas didžiųjų susidoroti su mažaisiais ar mažųjų susidoroti su didžiaisiais, tai yra pandemija, kuri plinta visoje Lietuvoje. Mes galime apsisaugoti ir turime tą daryti, tačiau tai turime daryti laikydamiesi elementarių biosaugos reikalavimų. Kartais panašu, kad tas laikymasis yra tikėjimo ar netikėjimo šios ligos grėsme klausimas. Norime pasakyti kartą ir visiems laikams – liga atėjo, ji atėjo ne dienai, ne savaitei ir vienintelis būdas apsisaugoti – laikytis biosaugos reikalavimų“, – teigia žemės ūkio ministras.

Pasak žemės ūkio ministro G. Surplio, skaudus „Idavang“ atvejis, kai dėl kiaulių maro teks sunaikinti 20 tūkst. kiaulių,  parodo, kad maras nesirenka – ar stambus ūkis, ar smulkus. Tam ministerija yra numačiusi paramos planą, pagal kurį dabar laikantiems kiaules rajonuose, kuriuose yra nustatytas AKM šernuose arba kiaulėse (Akmenė, Alytus, Birštonas, Joniškis, Jurbarkas, Kaišiadorys, Kėdainiai, Lazdijai, Mažeikiai, Pakruojis, Radviliškis, Raseiniai, Šakiai, Šiauliai) ir sutinkantiems atsisakyti kiaulių ministerija skirs 100 eurų už kiaulę (bet kokio svorio, mėsą galima suvartoti arba parduoti), taip pat skirs iki 1500 EUR kitiems gyvūnams įsigyti (iki šiol buvo 580 eur). Finansavimo intensyvumas – 90 proc. Norintys atsisakyti kiaulių auginimo, naudojantis ministerijos siūloma galimybe, tai galės padaryti jau nuo rugsėjo mėnesio.

Norintiems toliau auginti kiaules (laikantiems  nuo 1 iki 100 kiaulių) bus skiriama iki 1500 EUR biosaugos priemonėms įsigyti/atnaujinti. Finansavimo intensyvumas –  90 proc. Lėšas ūkininkai galės skirti dezobarjerams, dezomedžiagoms, vienkartiniams rūbams/batams, tvoroms kiaulių tvartams aptverti, durų vartams, langams, sandarinimo medžiagoms ir t. t.

Taip pat bus griežtinama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) kontrolė (kryžminės patikros, atsisakoma privačių vet. gydytojų paslaugų, papildomos neplaninės patikros).

Tie, kurie neatitiks biosaugos reikalavimų bus įspėjami, o situacijai nesikeičiant jų lauks baudos. Kovojant su AKM plitimu, toliau skatinama šernų medžioklė (100 eur už patelę vyresnę nei 24 mėn.).

„Įrodyta, kad kiaulių marą nešioja šernai, jūs galite padėti Lietuvos kiaulių augintojams, mažindami šernų populiaciją. Aš labai prašau pažiūrėti į šernų populiacijos mažinimą tiesiog kaip į  pareigą valstybei, nes situacija ir ekonomiškai yra labai skausminga“, – į Lietuvos medžiotojus, prašydamas jų pagalbos, kreipėsi žemės ūkio ministras G. Surplys.

Rugsėjo mėn. ministerija inicijuos EK teisės aktų nuostatų peržiūrą ir pokyčius ES lygmeniu, kad nebūtų taikomi tokie griežti apribojimai kiaulienos eksportui iš AKM užkrėstų zonų.

AKM Lietuvoje siaučia jau nuo 2014 m. Vien šiais metais Lietuvoje nustatyti net 41 maro židinys. Per šį laiką maro židinių naikinimui jau išleista 18 mln. eurų, dar 6 mln. planuojama išleisti šiemet.

Žemės ūkio ministerijos informacija