LMSA prašymas: nešiukšlinkite miškų!

Automobilių padangos dūla daugiau nei 120 metų, o irdamos skleidžia nuodingas chemines medžiagas. Deja, prasidėjus padangų keitimo sezonui, gamtoje randamos krūvos išmestų padangų ir kitų automobilinių atliekų. Todėl Aplinkos apsaugos departamento specialistai primena, kad gyventojai šias atliekas gali priduoti nemokamai ir kad neverta prisidaryti rūpesčių nusprendus atsikratyti jomis gamtoje.

Karantino metu kai kuruose regionuose, pavyzdžiui, Vilniaus RAC, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės dirba įprastu grafiku. Nors ir ne visur taip. Pavyzdžiui, Utenos regiono atliekų tvarkymo centras, nusprendė nuo 2020 m. kovo 16 d. iki 2020 m. kovo 30 d. imtinai uždaryti atliekų priėmimo ir laikino saugojimo aikšteles. O tuomet, kaip taikliai pastebi Molėtų krašto laikraštis „Vilnis”, karantino metu dirba… šiukšlintojai [plačiau- čia…>>>] Telšių RATC skelbia, kad gyventojai priimami tik išimtinais atvejais, užsiregistravus telefonu arba internetu iš anksto. Nemažai žmonių galvoja, kad karantino metu didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės nedirba ir bando atsikratyti susikaupusių šiukšlių „įprastu” būdu… Jeigu pamatytumėte, kaip šiukšlės keliauja į mišką – skambinkite 112.

Valstybinių miškų urėdija yra paskelbusi, kad  2019 m. šalies miškuose surinkta net 700 tonų įvairių atliekų, iš jų 100 tonų – netinkamos naudoti automobilių padangos. Taigi senas padangas pamiškėse paprasčiausiai išmetė apie 3 tūkst. automobilių savininkų.

Kelių eismo taisyklės numato, kad nuo balandžio 10 dienos draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis, o su vasarinėmis padangomis galima važiuoti jau nuo balandžio 1-osios. Terminą, esant netinkamoms gamtos sąlygoms ar susidarius kitai nepalankiai situacijai, Susisiekimo ministerija gali pratęsti.

Paprastai padangas vairuotojai keičia autoservisuose, todėl ten jie gali nemokamai palikti tiek padangų, kiek keičia. Be to, kadangi pagal galiojančius įstatymus už padangų tvarkymą atsakingi padangų gamintojai ir importuotojai, pardavėjas turi pranešti pirkėjui, kad į padangos kainą jau įskaičiuotos ir jos sutvarkymo išlaidos. Taigi pirkėjas į prekybos vietą gali atvežti tiek padangų atliekų, kiek pirko.

Taip pat panaudotos padangos, alyva, filtrai, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai ir kitos atliekos iš gyventojų nemokamai surenkamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Jų adresus, darbo laiką ir kitą informaciją galima rasti savivaldybių svetainėse arba adresu  www.atliekos.lt.

Svarbu ir tai, kad, suremontavę automobilį, autoservisų darbuotojai privalo surinkti likusias atliekas – transporto priemonės savininkui galima atiduoti tik tinkamas naudoti detales.

Baudos už į gamtinę aplinką išmestas atliekas numatytos Administracinių nusižengimų kodekso  247 straipsnyje. Priklausomai nuo to, kokios atliekos ir kiek jų išmesta, bauda gali siekti ir kelis tūkstančius eurų.

Aplinkos apsaugos departamentas ragina saugoti save ir naudotis numatytais atliekų sutvarkymo būdais, o pastebėjus aplinką teršiančius asmenis informuoti pareigūnus bendruoju pagalbos telefonu 112 arba tiesiogiai AAD telefonu 8 5 273 2995.


LMSA komentaras: Pastarosios pavasario dienos buvo šiltos ir daugelis stengėsi atsipūsti nuo karantino saugiai apsilankydami nuošalesniuose miškuose. Bet pamačius tokius vaizdus, kokiais dalinasi telšiškis Arunas Kvt ar vilniečiai Gintaras Nenartavičius ir Saulius Baniulis, nuotaika stipriai genda.

Juo labiau, nemažai žmonių galvoja, kad karantino metu didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės nedirba ir bando atsikratyti susikaupusių šiukšlių „įprastu” būdu… [Išties RATC  dirba, tačiau su apribojimais. Informaciją apie aikštelių darbą sekite tinklalapyje www.vaatc.lt ir socialinio tinklo Facebook paskyroje www.facebook.com/atliekukultura/ ]

 

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.